Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О риелторской деятельности

Заключение к проекту закона Украины от 07.07.2011 № 8781
Дата рассмотрения: 23.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про ріелторську діяльність" (реєстр. N 8781 від 07.07.2011 року, внесений народним депутатом України І. М. Прасоловим)

У проекті пропонується визначити правові засади здійснення ріелторської діяльності в Україні з метою захисту, зокрема, прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб - споживачів ріелторських послуг, та забезпечення належного рівня відповідної діяльності.

Головне управління в цілому підтримує прийняття законодавчого акта про ріелторську діяльність, оскільки це, на нашу думку, сприятиме забезпеченню цивільного обороту нерухомості та захисту прав учасників відповідних суспільних відносин. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо змісту проекту наступні зауваження та пропозиції.

Загального плану

1. Правовий статус Ріелторської палати України вимагає уточнення з урахуванням, зокрема, наступного. Згідно з частиною 1 ст. 12 проекту в Україні на добровільних засадах створюється та діє Всеукраїнська спілка професійних громадських організацій ріелторів "Ріелторська палата України" (у подальшому - РП України). При цьому згідно з частиною 3 цієї статті РП України створюється відповідно до законодавства України про об'єднання громадян, а згідно з частиною 2 згаданої статті РП України РП України є саморегулівною організацією. Проте, на нашу думку, саморегулівні організації за своєю природою не є об'єднаннями громадян, зокрема, тому, що до їх складу входитимуть юридичні особи.

Зазначимо, що, на нашу думку, до прийняття загального закону про саморегулівні організації порядок їх утворення та діяльності може визначатися безпосередньо у законах про регулювання певних видів господарської діяльності, як це, наприклад, передбачено у Законі України "Про цінні папери та фондовий ринок" щодо саморегулівних організацій професійних учасників фондового ринку. У зв'язку з цим пропонуємо у частині 1 ст. 12 проекту слова "Всеукраїнська спілка професійних громадських організацій ріелторів "Ріелторська палата України" (тим більш, що назва громадської організації має визначатися її членами, а не законом) замінити на Ріелторська палата України; з частини 3 цієї статті вилучити слова "відповідно до законодавства України про об'єднання громадян"; передбачити реєстрацію РП України як саморегулівної організації Міністерством юстиції України, а також внести до проекту інші відповідні зміни. Варто вказати, що з визначенням РП як саморегулівної організації не узгоджується, на нашу думку, порядок формування її вищого керівного органу, до складу якого пропонується включити представників органів державної влади (частина 2 ст. 12 проекту).

Не підтримує управління і фактичне надання статусу РП України Всеукраїнській спілці громадських організацій "Ріелторська палата України", що передбачається у п. 3 розділу VII проекту, оскільки це, на нашу думку, не відповідає природі СРО як організації професійного самоврядування. Вважаємо більш доречним у цьому пункті дати доручення Кабінету Міністрів України щодо проведення організаційних заходів з утворення РП України.

2. Проект вимагає певного редакційного доопрацювання. Зокрема, пропонуємо замінити за його текстом (п. 1 та 4 частини 1 ст. 15, п. 7 частини 1 ст. 16, п. 1 ст. 24 проекту тощо) слово "угоди" на "правочини" або "договори" залежно від змісту відповідної норми, слово "посвідчені" (п. 2 та 3 частини 2 ст. 9) - на "засвідчені". Крім цього, слід звернути увагу на те, що за правилами законодавчої техніки у законах власні назви підзаконних актів (частини 6 та 8 ст. 6 проекту) не застосовуються.

Опрос