Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О государственных лотереях в Украине

Заключение к проекту закона Украины от 09.06.2011 № 8652
Дата рассмотрения: 14.06.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про державні лотереї в Україні" (реєстр. N 8652 від 09.04.2011 р., внесений народними депутатами України Ю. В. Полунєєвим та В. П. Коржем)

У проекті пропонується визначити основні засади правового регулювання діяльності з проведення лотерей, виходячи, зокрема, з принципу державної монополії на їх випуск та проведення.

Головне управління підтримує необхідність законодавчого регулювання суспільних відносин у цій сфері, оскільки його відсутність негативно позначається як на рівні захисту прав та законних інтересів учасників цих відносин, так і на надходженні коштів від цієї діяльності до Державного бюджету України. Слід зазначити, що при підготовці проекту суб'єктами законодавчої ініціативи була врахована значна частина зауважень та пропозицій, висловлених у висновку Головного управління за N 16/3-497/8445 від 11.05.2011 року на проект Закону України "Про регулювання фінансової діяльності у сфері державних лотерей в Україні" (реєстр. N 8445 від 27.04.2011 року). У зв'язку з цим вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції, в тому числі і ті, що залишилися неврахованими при доопрацюванні цього проекту.

Загального плану

1. Згідно з проектом (частина 5 ст. 5) кількість операторів лотерей, що одночасно здійснюють діяльність в Україні, визначається Кабінетом Міністрів України таким чином, щоб забезпечити додержання принципу державної монополії на запровадження лотерей. Однак критерії, на підставі яких Уряд проводить таке визначення, у проекті не вказані, що, зокрема, створює загрозу вчинення корупційних правопорушень у цій сфері. При цьому кількість та види лотерей, що проводяться операторами лотерей, не обмежується (частина 6 ст. 5).

Проте, на нашу думку, більш ефективним засобом забезпечення державної монополії на лотерейну діяльність є чітке визначення державою саме видів та кількості лотерей з визначенням їх операторів на конкурсних засадах та укладенням між переможцем конкурсу та відповідним державним органом договору щодо умов проведення такої лотереї. Ще одним варіантом забезпечення державної монополії на лотерейну діяльність є її здійснення державним підприємством як єдиним оператором лотерей або визначення єдиного оператора лотерей, яким може бути як державне підприємство, так і юридична особа, у статутному капіталі якої державна частка відсутня. Зазначимо, що на ефективності саме такого підходу наголошується у Пояснювальній записці до проекту, згідно з якою "найбільший доход від проведення лотереї одержують країни з моделлю класичної державної монополії на випуск та проведення лотерей".

2. Звертаємо увагу на те, що у проекті не регулюються деякі важливі питання організації діяльності з проведення лотерей, які, на нашу думку, мають бути врегульовані саме на рівні закону. Зокрема, відсутнє не тільки визначення, а і переліку окремих видів лотерей, які дозволяється випускати в Україні. Чітко не визначено, хто саме і на яких підставах приймає рішення про запровадження певного виду лотереї та визначає її тираж, в чому (крім проведення конкурсу з відбору лотерей) полягає роль спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань державного регулювання лотерейної діяльності в Україні як організатора державних лотерей. Не встановлено загальний порядок припинення лотерейної діяльності, зокрема, не визначено, куди в цьому випадку спрямовуються отримані від гравців кошти та хто саме виплачує їх гравцям у разі прийняття оператором рішення про припинення ним такої діяльності.

Опрос