Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О санационном банке

Заключение к проекту закона Украины от 31.05.2011 № 8586
Дата рассмотрения: 14.06.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про санаційний банк"

У проекті пропонується врегулювати особливості створення, функціонування та діяльності санаційного банку, який має стати спеціалізованим банком на території України з метою з метою врегулювання проблемних питань, пов'язаних із фінансовим оздоровленням банківської системи та у зв'язку з необхідністю створення правових передумов для здійснення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та, як наслідок, захисту прав і законних інтересів вкладників банків. У зв'язку із цим у проекті також пропонується внести зміни до Господарського процесуального та Цивільного процесуального кодексів України, законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб", "Про іпотеку", "Про захист економічної конкуренції", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

1. Головне управління вважає, що створення санаційного банку могло б суттєво допомогти підвищити кредитоспроможність банківських установ та в цілому підвищити ефективність роботи банківської системи за рахунок звільнення банків від проблемних активів. Слід зауважити, що в період недавньої світової фінансової кризи такі санаційні банки були створені у Швеції, Германії, Франції та Великобританії. Крім того такі банки існують в США, Кореї тощо.

У той же час, аналіз поданого законопроекту дозволяє зробити висновок, що прийняття цього проекту щодо створення санаційних банків у запропонованому вигляді не вирішить актуальної для фінансової системи країни проблеми. Проект по суті має декларативний характер і не пропонує чіткого механізму функціонування санаційного банку. Для реалізації намірів проекту Національному банку України необхідно буде прийняти цілий ряд підзаконних актів, які в основному і регулюватимуть діяльність санаційного банку, що, на думку управління, є недостатньо обгрунтованим, оскільки саме закон має визначати основні засади діяльності банків.

До того ж, у поданих до проекту документах відсутні переконливі аргументи на користь того, що створений санаційний банк зможе більш ефективно управляти проблемними активами, які він залучатиме, ніж ті банки, у яких ці проблемні активи утворилися. Ринок, який може споживати ці проблемні активи ніяким чином не зміниться від запровадження цього закону. Може статися так, що безоплатно (а це передбачено проектом) проблемні активи просто будуть переписані на баланс новоствореного санаційного банку, проте активізації відповідного фінансового ринку не відбудеться. До того ж в такому випадку може створитися певна схема банкрутства окремих банків.

Опрос