Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании некоторых законов Украины утратившими силу

Заключение к проекту закона Украины от 30.05.2011 № 8579
Дата рассмотрения: 21.06.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про визнання деяких законів України такими, що втратили чинність" (реєстр. N 8579 від 30.05.2011 р.)

Головним науково-експертним управлінням розглянуто поданий проект, в якому пропонуються визнати такими, що втратили чинність, Закони України "Про судоустрій і статус суддів" та "Про внесення змін до статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України щодо ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи". У пояснювальній записці до проекту суб'єкт законодавчої ініціативи обґрунтовує необхідність його прийняття невідповідністю зазначених законів конституційним нормам.

За результатами розгляду законопроекту управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Відповідно до приписів Конституції України до повноважень Верховної Ради України, як єдиного органу законодавчої влади в Україні, належить прийняття законів (пункт 3 частини першої статті 85, стаття 91 Конституції України). Дотримуючись конституційного припису, який міститься в частині другій статті 19 Основного закону України, Верховна Рада вносить зміни до чинних законів та може приймати рішення щодо визнання закону, чи його окремих положень такими, що втратили чинність.

Необхідно зазначити, що чинність закону надає йому нормативної обов'язковості в системі законодавства, юридичної властивості підпорядковувати дію відповідних нормативно-правових актів нижчого рівня та індивідуальних правових актів.

Підставою для втрати чинності законом у цілому або його окремими положеннями є, зокрема, визнання закону, його окремих положень такими, що втратили чинність, Верховною Радою України (пункт 6 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України N 20-рп/2010 від 30.09.2010 р.). Визнання закону таким, що втратив чинність, припиняє його дію в повному обсязі, а в разі припинення чинності окремих його положень не тягне за собою припинення його чинності загалом і не припиняє дії закону в частині, яка залишилась чинною. Крім того, втрата чинності відбувається й у випадку визнання законів такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), Конституційним Судом України.

Опрос