Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судоустройстве и статусе судей" (относительно порядка рассмотрения вопросов об избрании на должность судьи)

Заключение к проекту закона Украины от 26.05.2011 № 8568
Дата рассмотрения: 23.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (щодо порядку розгляду питань про обрання на посаду судді)

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до статей 76, 78, 80 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" уточнити строки, протягом яких Вища кваліфікаційна комісія України суддів України повинна розглядати питання, пов'язані з обранням кандидата на посаду судді безстроково та переведенням судді, обраного безстроково, до іншого суду, та вносити відповідні подання до Верховної Ради України.

Головне науково-експертне управління, підтримуючи необхідність удосконалення порядку розгляду питань про обрання на посаду судді, водночас вважає за доцільне висловити до законопроекту такі міркування.

У частині другій статті 76 зазначеного Закону України пропонується встановити, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглядає питання, пов'язані з обранням кандидата на посаду судді безстроково, не раніш як за місяць та не пізніш як за десять днів до закінчення строку перебування його на посаді, тоді як за чинною редакцією цієї норми вона має розглядати відповідне питання "не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку перебування його на посаді судді". При цьому за змістом змін до частини першої статті 78 цього ж Закону подання та прийняте нею рішення про рекомендування кандидата для обрання на посаду судді безстроково повинно бути направлено до Верховної Ради України не пізніш як за десять днів до закінчення строку перебування такого кандидата на посаді судді, а за чинною редакцією цієї статті - "не пізніш як за місяць до закінчення строку перебування такого кандидата на посаді судді".

На думку Головного управління, при встановлені на законодавчому рівні відповідних строків слід враховувати специфіку роботи як Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, так і Верховної Ради України, які є колегіальними органами. Зокрема, відповідно до Конституції України Верховна Рада України працює сесійно, її чергові сесії (крім першої сесії новообраної Верховної Ради) починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року (статті 82, 83) і завершуються відповідно не пізніш як за 45 та 10 днів до початку нової сесії (частина перша статті 10 Регламенту Верховної Ради України).

При цьому слід врахувати, що за змістом частини четвертої статті 9 та частини першої статті 19 Регламенту Верховної Ради України сесія складається із засідань Верховної Ради, засідань комітетів, тимчасових слідчих комісій та тимчасових спеціальних комісій, що проводяться між пленарними засіданнями, роботи депутатів у фракціях та з виборцями. За загальним правилом перший і третій тижні кожного календарного місяця відводяться для пленарних засідань Верховної Ради (на яких і мають вирішуватися питання обрання кандидатів на посади суддів безстроково), другий - для роботи в комітетах, тимчасових слідчих комісіях і тимчасових спеціальних комісіях, депутатських фракціях, четвертий - для роботи народних депутатів з виборцями.

З огляду на зазначене доводиться констатувати, що запропоновані в проекті строки розгляду Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідних питань виглядають такими, що не повною мірою враховують специфіку діяльності парламенту. У зв'язку з цим їх застосування на практиці в деяких випадках може призвести до виникнення значного розриву між закінченням строку перебування кандидатів на посаді судді (в межах п'ятирічного терміну) та обранням їх на посаду судді безстроково, що також є небажаним. Тому, на думку управління, у Законі доцільно передбачити більш реальні строки, які давали б можливість обирати на посади суддів безстроково безпосередньо перед закінченням терміну перебування кандидата на посаді судді (в межах п'ятирічного терміну) або зразу ж після закінчення такого строку.

Опрос