Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно объединений совладельцев многоквартирного дома

Заключение к проекту закона Украины от 11.05.2011 № 8474
Дата рассмотрения: 10.06.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єднань співвласників багатоквартирного будинку" (реєстр. N 8474 від 11.05.2011 р., внесений Кабінетом Міністрів України)

У проекті пропонується внести до Земельного, Цивільного кодексів України та законів України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про житлово-комунальні послуги" зміни, які спрямовані на вдосконалення порядку створення та діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (у подальшому - ОСББ).

Розглянувши проект, вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

Щодо змін до Земельного кодексу України

Щодо змін до ст. 42

Змінами до частини 1 цієї статті пропонується викласти цю статтю у новій редакції. Проте жодної необхідності у цьому немає, оскільки частини 2 та 3 нової редакції за змістом повністю співпадають з змістом частин 3 та 4 чинної редакції цієї статті. У зв'язку з цим у новій редакції має викладатися не вся ст. 42, а лише її частина 1.

При цьому у новій редакції цієї частини пропонується визначити, що земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний жилий будинок (у подальшому - БЖБ), надаватиметься у постійне користування ОСББ на відміну від чинної редакції, за якою така ділянка має надаватися у постійне користування підприємству, організації, установі, яка здійснює управління будинком. Головне управління не підтримує внесення вказаних змін до частини 1 цієї статті, оскільки ОСББ не є єдиною формою, за допомогою якої здійснюється управління будинком. Таке управління може здійснюватися як власником відповідного будинку безпосередньо, так і житлово-будівельними чи житловими кооперативами. Слід також звернути увагу на те, що визнання ОСББ єдиною юридичною особою, якій надається земельна ділянка, де розташований БЖБ, не узгоджується з частиною 2 цієї статті, за якою порядок використання цієї ділянки визначається співвласниками БЖБ. У зв'язку з цим у частині 1 цієї статті слова "об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку" пропонуємо замінити на "власнику, співвласникам багатоквартирного будинку, їх об'єднанню або іншій юридичній особі, яка здійснює управління спільним майном у цьому будинку".

Відповідну термінологічну заміну доцільно провести і у частині 2 нової редакції цієї статті, з тим, щоб порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані БЖБ, та прибудинкових територій визначався особами, яким ці ділянки надані у користування, а також у пункті "г", яким доповнюється частина 2 ст. 92 цього Кодексу.

Слід також звернути увагу на те, що передача земельної ділянці, на якій розташований БЖБ, у постійне користування ОСББ суперечить положенням проекту, якими вносяться зміни до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", згідно з якими така земельна ділянка віднесена до спільного майна у БЖБ, яке належить на праві спільної сумісної власності власникам житлових та нежитлових приміщень у цьому будинку. Отже, у проекті слід чітко визначити кому і на яких підставах належить земельна ділянка, на якій розташований БЖБ, власники квартир та нежитлових приміщень якого створили ОСББ.

Опрос