Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об образовании" (относительно увеличения размера пенсионного обеспечения педагогических работников)

Заключение к проекту закона Украины от 29.04.2011 № 8458
Дата рассмотрения: 17.05.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про освіту" (щодо збільшення розміру пенсійного забезпечення педагогічних працівників) (N 8458 від 29.04.2011 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до статті 57 Закону України "Про освіту", якими передбачити з 1 січня 2012 року право на призначення і виплату пенсії педагогічним працівникам в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також пропонується розмежувати джерела фінансування цих пенсій, зокрема частину пенсії, що не перевищує розміру із солідарної системи, яка призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачувати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а частину пенсії, що перевищує цей розмір, виплачувати за рахунок коштів Державного бюджету України.

Головне науково-експертне управління вважає за доцільне звернути увагу на наступне.

У законопроекті не визначені основні умови призначення вищезазначеної пенсії, а саме: величина страхового стажу педагогічного працівника, необхідного для призначення такої пенсії, період одержання заробітної плати, який має враховуватися при обчисленні такої пенсії, а також посади, за роботу на яких вона призначатиметься. У даному випадку всі ці обставини є суттєвими. Як наслідок, законодавча пропозиція в запропонованій редакції, наприклад, допускає можливість встановлення пенсій в розмірі 80 відсотків від суми будь-якої заробітної плати особі, яка відпрацювала на посадах педагогічних працівників лише декілька місяців. Слід звернути увагу й на те, що законопроектом не передбачається здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, внаслідок чого його реалізація матиме наслідком порушення конституційних прав громадян щодо рівності їх перед законом.

Необхідно зазначити, що у законопроекті не визначається, про який саме вид пенсій для педагогічних працівників йдеться. Адже пенсії педагогічним працівникам можуть призначатися як при досягненні загальновстановленого пенсійного віку, так і за вислугу років незалежно від віку при наявності відповідного спеціального стажу роботи, як збережене право раніше діючого законодавства (пункт "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"). Це питання також у даному випадку є суттєвим, оскільки фінансування дострокових пенсій є невластивими витратами для солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, і має здійснюватися через професійні та корпоративні фонди. Відповідна норма закріплена у пункті 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Відповідно до частини 3 статті 91 Регламенту України у разі внесення законопроекту, проекту іншого акта, реалізація якого впливає на видаткову та/або доходну частину державного чи місцевих бюджетів, до нього додаються фінансово-економічне обгрунтування (розрахунок розміру витрат) та пропозиція щодо покриття цих витрат. А згідно з вимогами ч. 2 статті 27 Бюджетного кодексу України законопроект потребує експертного висновку Кабінету Міністрів України щодо його впливу на показники бюджету та відповідності законам, що регулюють бюджетні відносини. Крім того, у законопроекті слід визначитись щодо джерел фінансування тієї частини пенсії, що перевищуватиме розмір пенсії, визначений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", беручи до уваги, що освітні заклади мають різну форму власності.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос