Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законы Украины (относительно обеспечения публичности и прозрачности избирательного процесса)

Заключение к проекту закона Украины от 27.04.2011 № 8448
Дата рассмотрения: 18.05.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законів України" (щодо забезпечення публічності та прозорості виборчого процесу" (реєстр. N 8448 від 27.04.2011р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, яким передбачається внесення низки змін до Законів України "Про вибори народних депутатів України" та "Про статус народного депутата України". Метою законопроекту є "забезпечення публічності та прозорості виборів народних депутатів України, а також наділення виборців правом висловити недовіру обранцю, який не виправдав їхніх сподівань" (п. 2 пояснювальної записки).

За результатами розгляду поданого проекту управління вважає за необхідне зазначити наступне:

Проект передбачає, що "усі кандидати, висунуті партією (блоком) та включені до виборчого списку, закріплюються за кожним територіальним виборчим округом (крім закордонного виборчого округу)" рішенням з'їзду партії (блоку) (зміни до ч. 5 ст. 57 Закону України "Про вибори народних депутатів України" - підп. 1 п. 1 Розділу І проекту). При цьому проектом пропонується нова підстава для дострокового припинення повноважень народних депутатів України - "висловлення недовіри виборцями виборчого округу, за яким він обраний, шляхом ініціювання проведення місцевого референдуму" (зміни до ст. 4 Закону України "Про статус народного депутата України" - підп. 1 п. 2 Розділу І проекту). "Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата, приймається шляхом проведення місцевого референдуму", а "у випадку висловлення недовіри народному депутату більшістю виборців виборчого округу, за яким був обраний народний депутат, Центральна виборча комісія, приймає рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата" (нова ч. 3 ст. 5 Закону України "Про статус народного депутата України" - підп. 2 п. 2 розділу І проекту).

Тим самим у проекті пропонується запровадити для народних депутатів України так званий імперативний мандат. Управління не підтримує цю пропозицію, оскільки сучасна конституційна доктрина базується на принципах вільного мандату народних представників і не передбачає використання інституту відкликання депутатів. Окрім цього, слід брати до уваги, що вичерпний перелік підстав для дострокового припинення повноважень народних депутатів України закріплений у ст. 81 Конституції України, тому пропозиція про припинення повноважень народних депутатів за результатами місцевого референдуму суперечить Конституції України.

До поданого законопроекту можуть бути висловлені і інші зауваження на яких управління не вважає за необхідне зупинятись з огляду на його концептуальну неприйнятність.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос