Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты (относительно защиты населения и информационного пространства от негативного влияния)

Заключение к проекту закона Украины от 08.04.2011 № 8371
Дата рассмотрения: 11.05.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту населення та інформаційного простору від негативного впливу)" (реєстраційний N 8371)

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України "Про рекламу", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", якими заборонити рекламування та розповсюдження інформації про окультно-містичні послуги знахарів, чаклунів, шаманів, магів, екстрасенсів, ворожок, спіритів, астрологів, віщунів та інших осіб, що оголошують себе, або що вважаються здатними передбачати долю, впливати на людей, духовний світ, майно, довкілля шляхом використання надприродних здібностей або сил.

Головне науково-експертне управління вже висловлювало свої зауваження і пропозиції до схожого за змістом законопроекту (N 6299 від 13.04.2010 р.). Оскільки він концептуально не відрізняється від попереднього, більшість зауважень є актуальними й для цього законопроекту. Зважаючи на це, вважаємо за необхідне повторити їх, а також висловити інші зауваження до законопроекту.

Насамперед, слід зазначити, що окремі положення законопроекту не повною мірою узгоджуються із Конституцією та чинними законами України. Так, відповідно до частини першої статті 43 Конституції України "кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується". Крім того, згідно із частиною першою статті 41 Основного Закону "кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися... результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності".

Як випливає із контексту законопроекту, окультно-містичні послуги слід розуміти як один із видів діяльності, яка є однією із форм реалізації права особи на працю та зайнятості населення. Оскільки у суспільстві є попит на відповідну інформацію, повинні бути й пропозиції щодо його задоволення. Тому зазначена діяльність може бути кваліфікована як така, що не становить суспільної небезпеки, а отже в цілому є правомірною, у зв'язку з чим поширення інформації на про неї в принципі не може бути заборонено на законодавчому рівні. На підтвердження цього виступає Національний класифікатор професій, в якому визначені такі коди професій: 515 - астрологи та ворожки; 5151 - астрологи; 5152 - ворожки та хіроманти.

Законопроект не узгоджується із статтею 9 Закону України "Про інформацію", відповідно до якої "всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій". Згідно з цим Законом, одним із головних напрямів державної інформаційної політики є забезпечення доступу громадян до інформації (ст. 6), а обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом (ст. 29).

Окремі положення законопроекту вбачаються невдало сформульованими. Так, змінами до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" передбачається недопущення використання телерадіоорганізацій для "трансляції програм або їх відеосюжетів, в яких у прямому ефірі відбувається надання окультно-містичних послуг,". Із змісту зазначеного положення випливає, що у разі трансляції програм або їх відеосюжетів не у прямому ефірі надання окультно-містичних послуг допускається.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос