Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2011 год" (относительно повышения уровня первого тарифного разряда Единой тарифной сетки)

Заключение к проекту закона Украины от 04.04.2011 № 8334
Дата рассмотрения: 14.04.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо підвищення рівня першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки)"

У законопроекті пропонується встановити, що у 2011 році рівень тарифної ставки (посадового окладу) працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки у розмірі мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України від 20.10.2009 N 1646-VI "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати", зокрема: з 1 вересня 2011 року - 922 грн., а з 1 грудня 2011 року - 1004 грн.

Головне науково-експертне управління не підтримує законодавчу пропозицію з наступних причин.

1. Єдина тарифна сітка (ЄТС) розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери була запроваджена Кабінетом Міністрів України відповідно до встановлених законом повноважень.

Законодавча пропозиція суперечить частині другій статті 8 Закону України "Про оплату праці", якою встановлено, що "умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України" та абзацу дев'ятому пункту 6 частини першої статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", яка встановлює, що визначення відповідно до закону умов оплати праці працівників бюджетних установ та підприємств державного сектору економіки належить до основних повноважень Кабінету Міністрів України у сфері удосконалення державного управління.

2. Використання мінімальної заробітної плати у якості базового рівня, що визначає розмір тарифної ставки (посадового окладу) працівника першого тарифного розряду, як засвідчує досвід України, виглядає методологічно необґрунтованим, оскільки не враховує того, що відповідно до статті 3 Закону України "Про оплату праці" "до мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того розмір мінімальної заробітної плати за законом встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи, який відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" розраховується нормативним методом з урахуванням потреб особи, але не враховує реальні фінансово-економічні можливості держави та окремих підприємств. Таким чином, може виникнути ситуація, коли держава буде не в змозі забезпечити повноцінного виконання визначених законопроектом умов. Про це зокрема свідчить практика запровадження єдиної тарифної сітки в Україні та інших державах СНД, які поступово відмовляються від її застосування.

Єдина тарифна сітка (ЄТС) розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери була запроваджена постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.02 р. N 1298 з метою забезпечення єдиних підходів щодо визначення розмірів посадових окладів працівників бюджетної сфери, приведення їх міжпосадових співвідношень у відповідність до складності виконуваних робіт. ЄТС передбачає 25 розрядів з коефіцієнтом діапазону крайніх розрядів 4,51. На основі тарифної ставки (окладу) робітника 1 розряду і відповідних тарифних коефіцієнтів розраховуються розміри посадових окладів інших категорій працівників.

Введення в дію ЄТС, як нової системи оплати праці, відповідними постановами Уряду переносилося протягом 2002 - 2005 років у зв'язку з відсутністю необхідних бюджетних коштів, оскільки без належного фінансового забезпечення це призвело б до зростання заборгованості із заробітної плати та скорочення чисельності працюючих.

Введення Єдиної тарифної сітки здійснювалось виходячи з реальних фінансових можливостей держави в три етапи: перший етап - з 1 вересня 2005 року з коефіцієнтами співвідношень 1 до 3,35, другий - з 1 червня 2007 року з коефіцієнтами співвідношення 1 до 3,93, третій - з 1 вересня 2008 року з коефіцієнтами 1 до 4,51. При цьому через відсутність фінансових ресурсів було прийнято рішення відмовитися від визначення ставки першого розряду на рівні розміру мінімальної заробітної плати, а це, в свою чергу, поступово призводить до зрівнялівки, оскільки постійно зростаючий розмір мінімальної заробітної плати, до якого здійснюються доплати нижчим категоріям працівників, поступово випереджає посадові оклади більш високих категорій.

Опрос