Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 40 Закона Украины "О Конституционном Суде Украины" (относительно предоставления права каждому народному депутату Украины лично обращаться с конституционным представлением относительно признания неконституционными актов Верховной Рады Украины, принятых с нарушением процедуры личного голосования)

Заключение к проекту закона Украины от 04.04.2011 № 8328
Дата рассмотрения: 28.04.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" (реєстр. N 8328 від 04.04.2011 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий проект, спрямований на доповнення статті 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" новим приписом, за яким у випадку недотримання процедури особистого голосування народними депутатами України кожний народний депутат України наділяється правом особисто звертатися з конституційним поданням до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційними таких законів та інших правових актів Верховної Ради України.

Головне управління цілком підтримує сформульоване у пояснювальній записці до проекту прагнення суб'єкта законодавчої ініціативи "створити належні умови для забезпечення реалізації конституційної вимоги про особисте голосування народного депутата під час засідань Верховної Ради України". Проте, за результатами розгляду поданого законопроекту вважаємо, що досягнути поставленої мети у запропонований проектом спосіб неможливо з огляду на наступне.

Закон України "Про Конституційний Суд України" передбачає, що однією з підстав для визнання правових актів неконституційними є порушення встановленої Конституцією України процедури їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності (ст. 15).

Стаття 40 Закону України "Про Конституційний Суд України", яку пропонується доповнити новим приписом, визначає коло суб'єктів права на конституційне подання з питань прийняття рішень Конституційним Судом України у випадках, передбачених п. 1 ст. 13 цього Закону (зокрема, щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України). Зауважимо, що перелік визначених у Законі України "Про Конституційний Суд України" суб'єктів ідентичний тому, який наведено у конституційній нормі (абз. 6 п. 1 ч. 1 ст. 150 Конституції). Одним із таких суб'єктів є "не менш як сорок п'ять народних депутатів України". При цьому Конституція України не передбачає можливості індивідуальних звернень народних депутатів України до Конституційного Суду України щодо вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України.

Отже, пропозиція надати право кожному народному депутату України особисто звертатися з конституційним поданням до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційними законів та інших правових актів Верховної Ради України, прийнятих з порушенням процедури особистого голосування, не узгоджується із встановленим Конституцією України порядком і не відповідає конституційним положенням.

Опрос