Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 1 Закона Украины "Об охране детства" (относительно многодетных семей)

Заключение к проекту закона Украины от 31.03.2011 № 8314
Дата рассмотрения: 19.04.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 1 Закону України "Про охорону дитинства" (N 8314 від 31.03.2011 р.)

У законопроекті пропонується розширити поняття багатодітної сім'ї, визначивши її як сім'ю, в якій подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, в тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який разом проживає з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До багатодітної сім'ї також належать прийомні сім'ї, в яких проживає та виховується троє і більше дітей; дитячий будинок сімейного типу; сім'ї (або одинокі особи), які разом проживають і виховують троє і більше дітей, враховуючи тих, що передані їм під опіку і піклування".

Головне науково-експертне управління, не заперечуючи необхідності певного уточнення понятійної бази Закону України "Про охорону дитинства", вважає за необхідне зазначити наступне.

На нашу думку, законодавча норма у запропонованій редакції не виключає різного роду ускладнень при її практичному застосуванні. Зокрема, варто нагадати, що припинення шлюбу і визначення проживання дітей з одним із батьків та укладення ним нового шлюбу не припиняє прав і обов'язків іншого з батьків щодо народжених у шлюбі дітей. Стаття 180 Сімейного кодексу України зобов'язує батьків утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Створення нової сім'ї і проживання у ній дітей не припиняє правового зв'язку між дітьми та їх батьками. Тому вважаємо необгрунтованим включати дітей кожного з подружжя у новій сім'ї до загальної кількості дітей, необхідних для визначення сім'ї як багатодітної, для отримання пільг такій категорії сімей. Варто враховувати і те, що інший із розлученого подружжя може вимагати повернення дітей (за домовленістю чи в судовому порядку) для проживання з ним, і в такому випадку ці діти можуть бути включені до складу іншої сім'ї для отримання пільг багатодітним сім'ям. У зв'язку із зазначеним вважаємо, що включати дітей кожного із подружжя до складу багатодітної сім'ї можна лише у разі позбавлення іншого з батьків батьківських прав або якщо інший з батьків помер.

Опрос