Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления уголовной ответственности за взяточничество)

Заключение к проекту закона Украины от 25.03.2011 № 8305
Дата рассмотрения: 11.05.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення кримінальної відповідальності за хабарництво)"

Метою законопроекту є посилення кримінальної відповідальності за одержання хабара як один із заходів боротьби з корупцією в Україні. Для реалізації вказаної мети законопроектом пропонується внести зміни до санкції частини третьої статті 368 Кримінального кодексу України (далі - КК України), згідно з якими: 1) максимальний строк покарання у вигляді позбавлення волі збільшується з дванадцяти до п'ятнадцяти років; 2) пропонується запровадити довічне позбавлення волі як одне із основних альтернативних покарань.

За результатами розгляду вказаного законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити такі зауваження та пропозиції до його положень.

1. Чинний КК України за отримання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище (частина третя статті 368), передбачає досить суворе покарання - позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років, яке повною мірою відповідає рівню суспільної небезпеки цього злочину.

Передбачене проектом подальше збільшення покарання за ці діяння, а тим більше запровадження довічного позбавлення волі (як альтернативного покарання до позбавлення волі на певний строк) ставить одержання хабара на один щабель з таким злочинами, як умисне вбивство, вчинене за обтяжуючих обставин (частина друга статті 115 КК України), порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством (частина друга статті 438 КК України), застосування зброї масового знищення, якщо воно спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки (частина друга статті 439 КК України), геноцид (частина перша статті 442 КК України) та ін. На наш погляд, така законодавча пропозиція не узгоджується із загальновизнаним у доктрині кримінального права принципом, за змістом якого покарання має відповідати рівню суспільної небезпеки злочину, за який встановлюється це покарання.

2. Загалом подолати хабарництво, яке є не лише кримінально-правовою, а й політичною, соціальною, економічною та культурною проблемою українського суспільства, тільки шляхом посилення кримінальної відповідальності неможливо. Розв'язання цієї проблеми потребує комплексного підходу і окрім змін до кримінального законодавства має включати зміни до багатьох інших актів законодавства, а також здійснення конкретних організаційних, економічних, ідеологічних заходів, спрямованих на забезпечення принципу невідворотності покарання та подолання як корупції в цілому, так і безпосередньо хабарництва.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос