Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" относительно ограничения права на бесплатное транспортное обслуживание и отмены права на бесплатные путевки для санаторно-курортного лечения

Заключение к проекту закона Украины от 14.04.2011 № 8300-1
Дата рассмотрения: 19.05.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" щодо обмеження права на безоплатне транспортне обслуговування та скасування права на безкоштовні путівки для санаторно-курортного лікування" (реєстр. N 8300-1 від 14.04.2011 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянутий зазначений законопроект, яким передбачається внесення шляхом внесення змін до статей 23 та 33 Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) скоротити низку пільг для народних депутатів України стосовно транспортного забезпечення їх діяльності та відмовитись від безкоштовного забезпечення їх путівками для санаторно-курортного лікування.

За результатами розгляду даного законопроекту Головне управління вважає за необхідне відзначити наступне.

1. При розгляді порушених у законопроекті питань слід виходити з того, що гарантії депутатської діяльності мають бути достатніми для ефективного виконання повноважень народного депутата України. Переважна більшість положень Закону, які визначають права та гарантії народного депутата, були сформульовані на початку 90-х років минулого століття (17 листопада 1992 року - прийняття Закону). На сьогодні Закон, до якого пропонуються зміни, містить значний перелік матеріальних та соціально-побутових пільг, який є надмірно широким і, вочевидь, потребує перегляду. Разом з тим, слід мати на увазі, що поряд з пільгами чинний Закон закріплює низку гарантій депутатської діяльності, відмова від яких може негативно вплинути на здатність народних депутатів України виконувати свої повноваження. Отже, при внесенні змін до Закону слід уникати крайнощів і виходити з того, що скасувати або обмежити слід лише пільги, а не необхідні гарантії депутатської діяльності.

З огляду на значну кількість проектів з аналогічним предметом правового регулювання, які останнім часом реєструються в парламенті, можна констатувати, що назріла необхідність у перегляді приписів Закону щодо правового регулювання не лише питань транспортного та санаторно-курортного забезпечення народного депутата (що є предметом проекту, який розглядається), але й усього комплексу правових відносин, які виникають у процесі реалізації правового статусу народного депутата.

2. У проекті передбачене (підпункт 2 пункту 1 розділу І проекту) скасування права народних депутатів: на безоплатний проїзд на всіх автомобільних, водних внутрішніх шляхах сполучення, а також на всіх видах міського пасажирського транспорту та у приміських поїздах; на безкоштовне користування залами офіційних делегацій аеропортів та аеровокзалів, залізничних вокзалів і станцій, морських та річкових вокзалів і портів; на безкоштовний провіз ручного багажу; безкоштовне паркування автомобіля, яким він користується, на всій території України. Крім того, проектом передбачене положення щодо скасування права на безоплатний проїзд на всіх видах транспорту та безкоштовного користування залами офіційних делегацій аеропортів та аеровокзалів, залізничних вокзалів і станцій, морських та річкових вокзалів і портів, для особи, яка супроводжує народного депутата - інваліда І групи (при цьому, у супровідних документах до проекту не надано обгрунтування сенсу таких пропозицій).

Оцінюючи ці положення, слід брати до уваги, що народний депутат України представляє в парламенті не населення певної території, а інтереси громадян всієї України. Тому здійснення депутатської діяльності потребує зворотного зв'язку, тобто спілкування депутата з виборцями - громадянами України, що проживають у різних регіонах. Відтак механічне вилучення деяких положень щодо транспортного забезпечення народного депутата може негативно позначитися на здійсненні його повноважень.

Опрос