Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно повышения политической ответственности субъектов законодательной инициативы во время внесения законопроектов)

Заключение к проекту закона Украины от 23.03.2011 № 8280
Дата рассмотрения: 28.04.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо підвищення політичної відповідальності суб'єктів законодавчої ініціативи під час внесення законопроектів)" (реєстр. N 8280 від 23.03.2011 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, у якому шляхом внесення змін до ст. ст. 89 та 118 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) пропонується передбачити, що під час оголошення про розгляд законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради України та перед постановкою його на голосування головуючий на пленарному засіданні разом із назвою законопроекту обов'язково оголошує ініціатора внесення законопроекту - суб'єкта права законодавчої ініціативи, а також доповнити вимоги до тексту порівняльної таблиці законопроекту, підготовленого до другого читання, необхідністю вказівки на суб'єктів права законодавчої ініціативи - ініціаторів внесення законопроекту.

За результатами розгляду даного проекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Відповідно до чинних приписів Регламенту законопроект подається до Верховної Ради за підписом особи, яка має право законодавчої ініціативи або представляє орган, наділений таким правом (частина друга статті 90 Регламенту). У випадку ініціювання законопроекту кількома народними депутатами ініціатором його внесення вважається народний депутат, прізвище (підпис) якого на ньому зазначено першим, а у разі якщо зазначений народний депутат відкликає свій підпис, ініціатором вважається той, чиє прізвище є наступним (частина третя статті 90 Регламенту). При цьому, законопроект, згідно із частиною першою статті 91 Регламенту, вноситься на реєстрацію разом із списком авторів законопроекту. Окрім цього, усі зареєстровані законопроекти та супровідні документи (разом із списком авторів законопроекту) вводяться Апаратом Верховної Ради до бази даних законопроектів електронної комп'ютерної мережі веб-сайту Верховної Ради (частина четверта статті 92 Регламенту). До того ж, у порядку денному пленарних засідань Верховної Ради зазначаються не лише реєстраційні номери та назви законопроектів, а й суб'єкти права законодавчої ініціативи, які їх внесли (частина друга статті 25 Регламенту). Регламентом також передбачено, що усі внесені до Верховної Ради законопроекти після їх реєстрації не пізніш як у п'ятиденний строк надаються народним депутатам (частина перша статті 98 Регламенту), а серед відомостей, які необхідно зазначати в законопроекті та супровідних документах, що надаються народним депутатам, відповідно до пункту 2 частини першої статті 99 Регламенту має зазначатися інформація про "ініціаторів внесення - суб'єктів права законодавчої ініціативи та їх підписи або підпис особи, яка представляє Кабінет Міністрів України чи Національний банк України".

Виходячи з викладеного, можна дійти висновку, що на даний час положення Регламенту забезпечують надання та поширення відомостей про ініціаторів законопроектів, внесених на розгляд парламенту, а у суб'єкта права законодавчої ініціативи відсутня можливість анонімно внести законопроект.

2. Регламент, окрім положень, згідно з якими подані законопроекти до Верховної Ради України персоніфікуються, передбачає ще й право ініціаторів законопроектів брати участь у засіданні Погоджувальної ради (пункт "а" частини п'ятої статті 73 Регламенту), ініціювати проведення обговорення відхилених головним комітетом пропозицій, поправок, що стосуються відповідних статей та давати роз'яснення пропозицій і поправок (відповідно частина друга та п'ята статті 120 Регламенту). На підставі зазначених норм Регламенту суб'єкт права законодавчої ініціативи може не лише викласти на папері свою формалізовану думку у вигляді проекту закону, але й публічно її обгрунтовувати та пропагувати.

Опрос