Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно внедрения государственной регистрации юридических лиц с использованием типовых учредительных документов

Заключение к проекту закона Украины от 01.03.2011 № 8146-1
Дата рассмотрения: 14.03.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження державної реєстрації юридичних осіб з використанням типових установчих документів" (реєстр. N 8146-1 від 01.03.2011 р., внесений народним депутатом України К. М. Ляпіною)

У проекті з метою спрощення започаткування бізнесу в Україні пропонується дозволити використовувати типові установчі документи (зміни до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"). У ньому також уточнюється перелік установчих документів суб'єктів господарювання (зміни до ст. 57 Господарського кодексу України).

Розглянувши проект, вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту такі зауваження та пропозиції.

Щодо змін до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" слід зазначити, що запровадження використання типових установчих документів, насамперед, вимагає чіткого визначення їх статусу, як це передбачено, наприклад, у ст. 630 ЦК України щодо типових умов договору, а у ст. 179 ГК України - щодо примірних та типових договорів. Причому відповідні норми мають бути включені саме до Цивільного чи Господарського кодексів України, а також до законів, які регулюють створення та діяльність окремих видів юридичних осіб, а не до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Це пов'язано з тим, що предметом регулювання цього Закону згідно з його преамбулою є відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Крім цього, для запровадження використання типових установчих документів важливим є також визначення їх конкретного змісту. Зокрема, має бути встановлено те, що зміст такого документу повинний відповідати визначеному законом змісту установчих документів відповідної юридичної особи. Наприклад, зміст типового статуту акціонерного товариства має відповідати змісту ст. 13 Закону України "Про акціонерні товариства" та інших його відповідних положень, а зміст типового статуту товариства з обмеженою відповідальністю - ст. 88 та 144 ЦК України та ст. 4 та 51 Закону України "Про господарські товариства". Слід заборонити застосування у типових установчих документах диспозитивних норм, а також визначитися з поширенням на діяльність юридичних осіб, створених з застосуванням типових установчих документів, змін, які будуть внесені до цих документів після утворення відповідної юридичної особи тощо.

Опрос