Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 50 Закона Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно секретаря сельского, поселкового, городского совета)

Заключение к проекту закона Украины от 10.02.2011 № 8094
Дата рассмотрения: 12.03.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо секретаря сільської, селищної, міської ради) (реєстр. N 8094 від 10.02.2011 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) і надати право одній третині депутатів від загального складу відповідної ради вносити кандидатуру на посаду секретаря сільської, селищної, міської ради, а також передбачити заборону сільському, селищному, міському голові та секретарю відповідної ради бути членами однієї політичної партії.

За результатами розгляду поданого проекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

Чинною редакцією частини 1 ст. 50 Закону встановлено, що секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. При цьому закон містить винятки у вигляді вичерпного переліку поважних причин, за яких пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради. У поданому проекті пропонується відмовитись від вказаної норми і встановити, що разом із сільським, селищним, міським головою правом внесення кандидатури на посаду секретаря ради користується також колектив депутатів, який налічує не менш як одну третину депутатів від загального складу відповідної ради.

Головне управління не може підтримати запропоновані новели з огляду на таке:

1. Закріплена у відповідних положеннях пункту 4 частини третьої статті 42 та частини першої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" процедура призначення секретаря ради зумовлена особливостями правового статусу цієї посадової особи, обсягом і характером її повноважень, які є похідними від повноважень сільського, селищного, міського голови. Оскільки за змістом частини другої статті 141 Конституції сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади, яка очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях, у взаємовідносинах між сільським, селищним, міським головою та секретарем відповідної ради існує функціональна підпорядкованість. З огляду на це логічною є пряма участь головної посадової особи територіальної громади у підборі кандидатури на посаду секретаря ради. При цьому існуючий порядок обрання секретаря ради зовсім не означає приниження ролі сільської, селищної, міської ради у вирішенні цього питання, оскільки за змістом пункту 4 частини першої статті 26 цього Закону відповідна рада може погодитися з пропозицією сільського, селищного, міського голови, а може відхилити її. Крім того, повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припиненні за рішенням відповідної ради (частина п'ята статті 50). Отже, за чинним законодавством відповідна рада може ефективно впливати на вибір кандидатури на посаду її секретаря.

Натомість, у випадку прийняття запропонованих змін буде створена конкуренція повноважень сільського, селищного, міського голови та сільської, селищної, міської ради у питанні внесення кандидатури на посаду секретаря ради. Допускатиметься виникнення ситуацій, коли одночасно на посаду секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути внесені чотири кандидатури: одна від сільського, селищного, міського голови та три кандидатури від депутатів сільської, селищної, міської ради (по одній від кожної 1/3 частини ради), що явно ускладнить відповідну процедуру і може призвести до тривалого блокування роботи ради.

Опрос