Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно введения уголовной ответственности за надругательство над государственным языком и языками национальных меньшинств Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 28.02.2011 № 8092-1
Дата рассмотрения: 24.03.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо запровадження кримінальної відповідальності за наругу над державною мовою та мовами національних меншин України)

Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) новою статтею 3381, яка має встановити відповідальність за публічну наругу над мовою (державною мовою України та мовами національних меншин України).

Розглянувши поданий проект, Головне науково-експертне управління не може його підтримати з огляду на наступні зауваження.

1. 1 лютого 2011 року Верховною Радою України було відхилено та знято з розгляду ідентичний за назвою та змістом законопроект N 8031 від 28 січня 2011 року. На нашу думку, повторний розгляд парламентом одних й тих же законодавчих пропозицій протягом короткого проміжку часу є недоцільним. Окрім цього, внесення законопроектів, аналогічних за змістом проектам, відхиленим парламентом, на поточній та наступній за нею позачерговій сесіях Верховної Ради відповідного скликання заборонено частиною другою статті 107 Регламенту Верховної Ради України.

2. Законопроект містить низку суттєвих недоліків змістовного характеру. Йдеться, зокрема, про таке:

1) Законопроект оперує оціночним поняттям "публічна наруга над мовою", його зміст у проекті не розкривається. Однак за відсутності однозначного розуміння цього формулювання на практиці може мати місце суб'єктивне тлумачення пропонованих норм, яке призведе до слідчих та судових помилок.

Слід зважати на те, що слово "наруга" може застосовуватися лише щодо живих істот (людей, тварин, птахів тощо) та об'єктів матеріального світу (наприклад, наруга над державними символами). Що ж стосується державної або іншої мови, то саме по собі негативне ставлення до неї не може розцінюватися як наруга. Якщо дії, в яких проявляється таке ставлення, вчинюються окремими особами при здійсненні повноважень в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також під час роботи на підприємствах, установах, організаціях, де вимагається дотримання відповідної "мовної етики", то ці дії є нічим іншим, як дисциплінарним проступком, за який відповідно до чинного законодавства України передбачено стягнення у виді догани, а в окремих випадках - звільнення з роботи (служби).

Опрос