Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно введения уголовной ответственности за надругательство над государственным языком и языками национальных меньшинств Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 09.02.2011 № 8092
Дата рассмотрения: 24.02.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження кримінальної відповідальності за наругу над державною мовою та мовами національних меншин України)"

Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК України) новою статтею 3381, яка має встановити відповідальність за публічну наругу над мовою (державною мовою України, російською мовою та мовами інших національних меншин України).

Розглянувши поданий проект, Головне науково-експертне управління не може його підтримати з огляду на наступні зауваження.

1. Законопроект оперує оціночним поняттям "публічна наруга над мовою", не розкриваючи при цьому його змісту. Однак за відсутності однозначного розуміння цього формулювання на практиці може мати місце суб'єктивне тлумачення пропонованих норм, яке призведе до слідчих та судових помилок.

Крім того, поняття "наруга" може застосовуватися лише щодо живих істот (людей, тварин, птахів тощо) та об'єктів матеріального світу (наприклад, наруга над державними символами). Що ж стосується державної або іншої мови, то саме по собі негативне ставлення до неї не може розцінюватися як наруга. Якщо дії, в яких проявляється таке ставлення, вчинюються окремими особами при здійсненні повноважень в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також під час роботи на підприємствах, установах, організаціях, де вимагається дотримання відповідної "мовної етики", то ці дії є нічим іншим, як дисциплінарним проступком, за який відповідно до чинного законодавства України передбачено стягнення у виді догани, а в окремих випадках - звільнення з роботи (служби).

Що ж стосується усіх інших осіб, які демонструють зневажливе ставлення до української мови або мов національних меншин, то за умови порушення громадського порядку їх дії слід кваліфікувати як дрібне хуліганство (стаття 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або як кримінально каране хуліганство, передбачене статтею 296 КК України (грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом). А у випадках, коли негативне чи зневажливе ставлення до певної мови має ознаки приниження національної гідності її носіїв, відповідні дії мають кваліфікуватись за статтею 161 КК. У зв'язку з цим вважаємо, що чинне законодавство уже містить правові норми, достатні для притягнення до дисциплінарної, адміністративної, а у певних випадках і до кримінальної відповідальності тих осіб, які допускають публічні прояви зневаги до державної мови чи мови національних меншин. Тому потреби у виділенні відповідних діянь в окремий злочин немає.

Опрос