Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" (относительно ограничения льгот народного депутата)

Заключение к проекту закона Украины от 03.02.2011 № 8064
Дата рассмотрения: 10.03.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо обмеження пільг народного депутата) (реєстр. N 8064 від 03.02.2011 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, в якому пропонуються зміни до Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон), спрямовані на скасування низки пільг та гарантій діяльності народних депутатів України.

Проектом передбачено скасування: пільг на оздоровлення народних депутатів, строк повноважень яких закінчився (нова редакція ч. 13 ст. 20 Закону - підп. "е" п. 1 розділу I проекту); безоплатного проїзду народних депутатів (нова редакція ч. 2 ст. 23 Закону - підп. "а" п. 2 розділу I проекту); права на безкоштовне паркування автомобіля (підп. "г" п. 2 розділу I проекту) та деяких інших пільг. Проект містить новели щодо пенсійного забезпечення народних депутатів (нова редакція абз. 3 ч. 6 ст. 20, ч. 12 ст. 20 Закону - підп. "в", "г", "ґ", "д" пункту 1 розділу I проекту) та забезпечення народних депутатів належними житловими умовами (зміни до ст. 35 Закону - п. 4 розділу I проекту), передбачає деякі інші новели.

Поданий проект за своїм змістом повністю відтворює положення законопроекту за реєстр. N 8020 від 26.01.2011 р. того ж суб'єкта права законодавчої ініціативи, який не був включений до порядку денного нинішньої сесії Верховної Ради України, у зв'язку з чим управління змушене повторити вже висловлені раніше до вказаного законопроекту зауваження та зазначити наступне:

1. Слушними є пропозиції щодо фактичного скасування пільг "колишніх" народних депутатів (нова редакція ч. 13 ст. 20 Закону - підп. "е" п. 1 розділу I проекту), права на безкоштовне паркування автомобіля (підп. "г" п. 2 розділу I проекту), права на проїзд народного депутата у приміських поїздах за посвідченням народного депутата (підп. "б" п. 2 розділу І проекту), права на безкоштовне користування залами офіційних делегацій (підп. "в" п. 2 розділу I проекту), безкоштовне забезпечення путівками для санаторно-курортного лікування (нова редакція ч. 7 ст. 33 Закону - підп. "б" п. 3 розділу І). Адже зазначені пільги не пов'язані безпосередньо зі здійсненням депутатських повноважень. Разом з тим звертаємо увагу, що запропонована нова редакція ч. 13 ст. 20 (підп. "е" п. 1 розділу I проекту) не має жодного правового навантаження.

Виправданими видаються зміни, запропоновані у новій редакції ч. 4 ст. 23 (підп. "в" п. 2 розділу I проекту), які передбачають право народних депутатів на безкоштовне користування залами офіційних делегацій лише під час відрядження.

Змінами, передбаченими у новій редакції ч. 4 ст. 33 (підп. "а" п. 3 розділу I), по суті вилучається припис, який передбачає "відшкодування витрат на здійснення депутатських повноважень - з дня обрання". Ця новела, на наш погляд, заслуговує на підтримку, адже "повноваження народних депутатів України починаються з моменту складення присяги" (ст. 79 Конституції України). Отже, й витрати на здійснення депутатських повноважень мають відшкодовуватись саме з цього часу. Разом з цим, слід мати на увазі, що особи, обрані народними депутатами, несуть певні витрати, пов'язані з переїздом та проживанням у м. Києві ще до часу набуття повноважень, тому у законодавстві має бути передбачена певна компенсація цих витрат.

Викликає заперечення скасування у новій редакції ч. 2 ст. 23 (підп. "а" п. 2 розділу I проекту) передбаченого чинним Законом права народних депутатів на безкоштовний проїзд. Натомість новою редакцією ч. 2 ст. 23 пропонується передбачити, що "народний депутат, що перебуває у відрядженні, користується на території України правом безоплатного проїзду на всіх залізничних, автомобільних, повітряних, водних внутрішніх шляхах сполучення, а також на всіх видах міського пасажирського транспорту,".

Опрос