Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно совершенствования механизма использования земель обороны

Заключение к проекту закона Украины от 11.11.2011 № 6644-д
Дата рассмотрения: 15.11.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму використання земель оборони" (реєстр. N 6644-д від 11.11.2011 р.)

У проекті пропонується доповнити Земельний кодекс України положеннями, що визначають повноваження Кабінету Міністрів України щодо відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються в процесі реформування Збройних Сил України.

Проект викликає наступні зауваження.

Конституція України (стаття 14) встановила, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. З огляду на це припис законопроекту (підпункт 3 пункту 1 розділу I), що покладає на Кабінет Міністрів України встановлення порядку продажу земельних ділянок, на думку Головного управління, є таким, що суперечить Основному Закону України.

У проекті також не враховано, що землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності (частина друга статті 77 Земельного кодексу України), а отже, органи місцевого самоврядування не можуть бути відлучені від процесу відчуження даної категорії земель.

Вважаємо, що віднесення до повноважень Кабінету Міністрів України продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються в процесі реформування Збройних Сил України, не узгоджується з статусом Уряду України як вищого органу у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України не відноситься до господарюючих суб'єктів і не може безпосередньо здійснювати "відчуження" земельних ділянок. Відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (п. 2 статті 20) у сфері охорони навколишнього природного середовища він забезпечує проведення державної політики, здійснює в межах своїх повноважень державне управління тощо.

Особливістю продажу зазначених земель є й те, що на них розташовані військові об'єкти. Такий зв'язок потребує спеціального врегулювання продажу земельних ділянок оборони у комплексі з відчуженням розташованих на них об'єктів військового майна. Вважаємо, що особливості такого продажу системно можна було б визначити у Законі України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України". Також більш важливу роль у цьому питанні мав би відіграти Закон України "Про використання земель оборони". Саме у ньому варто визначити основні умови продажу земель оборони, у цільовому використанні яких відпала потреба, роль у вирішенні цього питання центрального органу виконавчої влади, що здійснює керівництво військовими формуваннями, у контексті повноважень органів, які здійснюють повноваження щодо реалізації права державної та комунальної власності на землю тощо. З огляду на специфіку продажу земель оборони разом з розташованими на них військовими об'єктами у Земельному кодексі доцільно обмежитися встановленням відсильного припису, за яким особливості продажу земель оборони з розташованими на них військовими об'єктами, призначеними для продажу, визначаються законами України.

Опрос