Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О ратификации Соглашения между Правительством Украины и Правительством Федеративной Республики Бразилия о сотрудничестве в оборонной сфере

Заключение к проекту закона Украины от 11.08.2011 № 221
Дата рассмотрения: 20.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія про співробітництво в оборонній сфері"

Подана Кабінетом Міністрів України на ратифікацію до Верховної Ради України Угода між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія про співробітництво в оборонній сфері, яка була підписана 15 вересня 2010 року у м. Києві (далі - Угода), встановлює правові засади взаємовідносин обох держав у галузі співробітництва в оборонній сфері, що включає: спільні заходи щодо взаємних візитів вищих посадових осіб, представників Збройних Сил, військових літаків і кораблів; обмін військовослужбовцями, інструкторами і студентами, досвідом та інформацією в галузі військового навчання; співробітництво пов'язане з матеріалами військового призначення і оборонними послугами, оборонними програмами та проектами; зустрічі між рівнозначними оборонними структурами та інші двосторонні заходи.

Положення вказаної Угоди ґрунтуються на нормативно-правовій базі у сфері відносин між Україною і Урядом Федеративною Республікою Бразилія, що закладена у Договорі про дружні відносини і співробітництво між Україною і Федеративною Республікою Бразилія (ратифікований Законом України від 12 вересня 1996 року N 359/96-ВР), Протоколі про наміри між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія у сфері оборони (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2004 року N 915) та у низці інших міжнародно-правових документів.

Необхідність надання згоди України на обов'язковість для неї міжнародного договору саме шляхом ратифікації у Пояснювальній записці до законопроекту обґрунтовується тим, що підхід в Угоді до відповідальності за спричинену шкоду є іншим, ніж той, що передбачено законодавством України. Такий підхід ґрунтується на листі Міністерства юстиції України від 8 листопада 2010 року, у якому зазначено, що згідно пункту 4 статті 5 Угоди, якщо представники Збройних Сил держав обох Сторін є відповідальним за спричинення будь-якої шкоди або завдання збитків державі третьої сторони, то Сторони повинні однаковою мірою відшкодувати ці збитки. Натомість, згідно з частиною першою статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Саме тому, на думку Міністерства юстиції України, дана Угода підлягає ратифікації відповідно до пункту "е" частини другої статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України", відповідно до якого ратифікації підлягають міжнародні договори "виконання яких зумовлює зміну законів України або прийняття нових законів України".

Тож, якщо на ратифікацію подається міжнародний договір, виконання якого потребує прийняття нових або внесення змін до чинних законів України, проекти таких законів подаються на розгляд Верховної Ради України разом з проектом закону про ратифікацію і приймаються одночасно (частина сьома статті 9 Закону України "Про міжнародні договори України"). При цьому пропозиція щодо ратифікації цієї Угоди повинна включати також порівняльну таблицю, як цього вимагає пункт "є" частини четвертої цієї ж статті Закону. Проте відповідні матеріали до законопроекту не додані.

Водночас вказане обгрунтування щодо необхідності ратифікації даної Угоди шляхом прийняття відповідного Закону вбачається недостатньо переконливим з огляду на таке.

Опрос