Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно соответствия (конституционности) Закона Украины "О системе гарантирования вкладов физических лиц" положениям статьи 6, части первой статьи 8, части четвертой статьи 13, статей 21, 22, частей первой, четвертой, пятой статьи 41 Конституции Украины

Верховный Суд Украины
Конституционное представление от 08.07.2015 № 201-2157/0/8-15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ

від 8 липня 2015 року N 201-2157/0/8-15

Щодо відповідності (конституційності) Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п'ятої статті 41 Конституції України

23 лютого 2012 року Верховна Рада України прийняла Закон України N 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" ("Голос України", 21.03.2012 N 51) (далі - Закон N 4452-VI), який набрав чинності з 22 вересня 2012 року.

Положеннями Закону N 4452-VI змінено підхід до системи гарантування вкладів фізичних осіб. Зокрема, до прийняття Закону N 4452-VI регулятори фінансового ринку (Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг) мали всі повноваження щодо здійснення нагляду та регулювання діяльності фінансових посередників, які перебувають у сфері їхнього впливу. З уведенням у дію Закону N 4452-VI частина функцій щодо нагляду та регулювання діяльності неплатоспроможних банків, а також повноваження стосовно здійснення ліквідації банків перейшли від Національного банку України до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд). Таким чином, в Україні з'явився четвертий регулятор ринку фінансових послуг.

До Верховного Суду України надійшла ухвала Вищого адміністративного суду України від 2 квітня 2015 року, постановлена за клопотанням Є. О. В., А. А. Я., А. Г. А., Ю. С. О., М. М. В., В. В. В. у справі N К/800/43574/14 про зупинення провадження у справі за позовом В. В. В. до Національного банку України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення шкоди, а також про звернення до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно направлення до Конституційного Суду України конституційного подання щодо конституційності Закону N 4452-VI.

Зазначена ухвала постановлена на підставі частини п'ятої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у справі за касаційною скаргою осіб, які є вкладниками ПАТ "Банк "Таврика", щодо якого винесено постанову Правління Національного банку України від 20 грудня 2012 року N 548 та віднесено до категорії неплатоспроможних і постанову від 20 березня 2013 року N 97 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика". Ці особи порушують питання про неконституційність Закону N 4452-VI.

З 22 вересня 2012 року набрав чинності Закон N 4452-VI, відповідно до якого функції нагляду за банками, яких віднесено до неплатоспроможних, передані від Національного банку України до Фонду. Отже, після того як банк віднесено до категорії неплатоспроможних, повне та виняткове право управляти банком і вирішувати всі питання щодо його подальшої діяльності має Фонд. Заявники вказують, що під час укладання договорів з ПАТ "Банк "Таврика" вони не надавали прав Фонду розпоряджатися їхніми коштами та не укладали з ним будь-яких угод, за якими він міг бути кредитором на всю суму вкладів.

Як видно із мотивувальної частини ухвали Вищого адміністративного суду України, на думку колегії суддів, попри встановлену мету Закону N 4452-VI - захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України (частина 2 статті 1 Закону N 4452-VI) - його практичне застосування до неплатоспроможних банків ставить вкладників банку в нерівні умови при відшкодуванні депозитних коштів, допускає застосування різних підходів у зобов'язальних відносинах з кредиторами та позичальниками банку.

З метою забезпечення конституційного порядку у сфері функціонування судової влади в Україні, необхідності дотримання принципів верховенства права, поваги до прав й основних свобод людини, ураховуючи ухвалу Вищого адміністративного суду України, а також обговоривши положення Закону N 4452-VI, Пленум Верховного Суду України вважає, що Закон N 4452-VI не відповідає нормам Конституції України, що обґрунтовується нижченаведеним.

1. Невідповідність Закону N 4452-VI статті 6, частині першій статті 8 Конституції України

Опрос