Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании незаконным и отмене постановления Кабинета Министров Украины от 16.10.2014 г. N 570 в части

Верховный Суд, Большая палата
Постановление от 26.02.2019 № 11-1113апп18, 826/14367/17

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

26.02.2019 р.

Справа N 826/14367/17

 

Провадження N 11-1113апп18

Велика Палата Верховного Суду у складі: головуючого - Князєва В. С., судді-доповідача - Золотнікова О. С., суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г., за участю секретаря судового засідання - Мамонової І. В., учасники справи: представник позивача - З. Д. П., представник відповідача - Б. В. Г., представники Національного антикорупційного бюро України: П. А. Ю., Я. І. С., розглянула в судовому засіданні касаційну скаргу Кабінету Міністрів України, до якої приєдналося Національне антикорупційне бюро України, на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2018 року (судді Пащенко К. С., Скочок Т. О., Чудак О. М.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2018 року (судді Шелест С. Б., Кузьменко В. В., Мєзєнцев Є. І.) у справі N 826/14367/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інсігнія Резорт" до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії.

Історія справи

Короткий зміст та підстави позовних вимог

1. У листопаді 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інсігнія Резорт" (далі - ТОВ "Інсігнія Резорт") звернулося до суду з позовом до Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), в якому просило:

- визнати незаконною та скасувати з дати прийняття постанову відповідача від 16 жовтня 2014 року N 570 "Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" (далі - постанова КМУ N 570) у частині першого речення третього абзацу пункту 51 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Порядок) такого змісту: "Продавець виконує свої зобов'язання щодо постачання нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу після надходження коштів від покупця у повному обсязі відповідно до умов договору купівлі-продажу";

- зобов'язати відповідача опублікувати резолютивну частину рішення суду у виданні, в якому була офіційно оприлюднена постанова КМУ N 570.

2. На обґрунтування позовних вимог Товариство зазначило, що пункт 51 Порядку є незаконним, оскільки носить актиконкурентний характер, спотворює загальні засади рівності учасників біржових аукціонів, створює для Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укрнафта") правові підстави зловживати своїм монопольним становищем на ринку сирої нафти, протиправно обмежує право позивача на свободу договору, а отже, на вільне волевиявлення при здійсненні господарської діяльності. Визначивши у пункті 51 Порядку, що постачання нафти сирої, газового конденсату і скрапленого газу здійснюється лише після надходження коштів від покупця у повному обсязі, КМУ вийшов за межі наданих йому Конституцією та законами України повноважень.

Фактичні обставини справи, установлені судами

3. 16 жовтня 2014 року КМУ прийняв постанову N 570, пунктом 1 якої затвердив Порядок.

Опрос