Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительным договора аренды земельного участка, обязательстве освободить и вернуть земельный участок

Верховный Суд, Большая палата
Постановление от 21.11.2018 № 14-372цс18, 265/2241/17

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

21.11.2018 р.

Справа N 265/2241/17

 

Провадження N 14-372цс18

Велика Палата Верховного Суду у складі: судді-доповідача - Лященко Н. П., суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_3, подану її представником - адвокатом ОСОБА_4, на постанову апеляційного суду Донецької області від 10 січня 2018 року (судді Баркова В. М., Мальцева Є. Є., Мироненко І. П.) у цивільній справі за позовом Маріупольської місцевої прокуратури N 2 Донецької області до Маріупольської міської ради Донецької області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Маріупольської міської ради Донецької області, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, зобов'язання звільнити та повернути земельну ділянку, встановила:

У березні 2017 року Маріупольська місцева прокуратура N 2 Донецької області звернулася до суду з позовом до Маріупольської міської ради Донецької області, ОСОБА_3, в якому просила суд: визнати незаконним та скасувати рішення Маріупольської міської ради Донецької області від 08 вересня 2015 року N 6/52-5790 "Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя громадянці ОСОБА_3"; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 27 жовтня 2015 року, укладений між Маріупольською міською радою Донецької області та ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1 у м. Маріуполі; зобов'язати ОСОБА_3 звільнити вказану земельну ділянку, привести її у стан, не гірший за той, у якому вона одержала її в оренду, шляхом знесення розміщених (збудованих) на ній будівель торгівлі (торговельних павільйонів) та повернути зазначену земельну ділянку Маріупольській міській раді Донецької області за актом прийому-передачі.

Позовну заяву мотивовано тим, що рішення Маріупольської міської ради Донецької області від 08 вересня 2015 року N 6/52-5790, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення та надання із земель запасу житлової та громадської забудови ОСОБА_3 в оренду строком на 10 років земельної ділянки (кадастровий НОМЕР_1) площею 0,0195 га на АДРЕСА_1 у м. Маріуполі, суперечить чинному законодавству, оскільки не було дотримано спеціальної процедури одержання у користування спірної земельної ділянки. Так, ОСОБА_3 до Маріупольської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як це передбачено частиною другою статті 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), не зверталась, а міська рада згідно з вимогами частини третьої цієї статті, не надавала дозвіл на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,0195 га на АДРЕСА_1 у м. Маріуполі.

Крім того, запроектована земельна ділянка раніше нікому не надавалась. Натомість усупереч вимогам статті 134 ЗК України Маріупольська міська рада без проведення торгів затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надала в оренду вільну від забудови земельну ділянку з метою будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Опрос