Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании незаконными и отмене приказов, признании недействительными договоров аренды, отмене их государственной регистрации и возвращении земельных участков

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 03.02.2016 № 6-2902цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 3 лютого 2016 року

Судові палати у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Романюка Я. М., суддів: Волкова О. Ф., Гриціва М. І., Гуменюка В. І., Кривенди О. В., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Прокопенка О. Б., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., Терлецького О. О., Яреми А. Г., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах держави до Головного управління Держземагентства у Волинській області, ОСОБА_1, реєстраційної служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції, треті особи: Державна інспекція сільського господарства у Волинській області, фермерське господарство "Ворчин-Агро", про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди, скасування їх державної реєстрації та повернення земельних ділянок за заявою заступника Генерального прокурора України про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 вересня 2015 року, встановили:

У березні 2015 року Володимир-Волинський міжрайонний прокурор в інтересах держави звернувся до суду із зазначеним позовом та, уточнивши позов, просив: визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Волинській області від 3 липня 2014 року НОМЕР 1 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" стосовно дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості); визнати недійсними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Волинській області від 18 вересня 2014 року, якими затверджено документацію із землеустрою та передачі в оренду ОСОБА_1 п'яти земельних ділянок загальною площею S га, розташованих на території Зорянської та Стенжаричівської сільських рад Володимир-Волинського району за межами населених пунктів; визнати недійсними договори оренди п'яти земельних ділянок, укладені 25 вересня 2014 року відповідно до оспорюваних наказів; скасувати державну реєстрацію договорів оренди; зобов'язати ОСОБА_1 повернути п'ять земельних ділянок загальною площею S га в користування держави.

На обґрунтування позову прокурор зазначав, що перевіркою міжрайонної прокуратури встановлено порушення статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" під час надання земельних ділянок ОСОБА_1 в оренду для створення фермерського господарства, оскільки вона не зазначила в заяві необхідних для вирішення цього питання умов, не обґрунтувала розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. Крім того, відповідач - Головне управління Держземагентства у Волинській області надав ОСОБА_1 п'ять окремих земельних ділянок, хоча для створення фермерського господарства земля надається одним масивом.

Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 23 червня 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Волинської області від 7 серпня 2015 року, в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 вересня 2015 року заступнику прокурора Волинської області відмовлено у відкритті касаційного провадження в зазначеній справі.

У поданій до Верховного Суду України заяві про перегляд судових рішень заступник Генерального прокурора України просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 355 ЦПК України, - неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме статей 1, 7 Закону України "Про фермерське господарство", статті 123 Земельного кодексу України, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Опрос