Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании публичных торгов, свидетельства о праве собственности недействительными

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 02.09.2015 № 6-813цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2 вересня 2015 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., Романюка Я. М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства "Нива-В.Ш.", відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції, ОСОБА_2, треті особи - орган опіки і піклування виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради, публічне акціонерне товариство "Креді Агріколь Банк", приватний нотаріус ОСОБА_3, про визнання прилюдних торгів, свідоцтва про право власності недійсними та скасування записів про його реєстрацію, за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_4 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням, та виселення, за заявами ОСОБА_2, відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції, публічного акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" про перегляд Верховним Судом України ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 26 листопада 2014 року, встановила:

У січні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до приватного підприємства "Нива-В.Ш." (далі - ПП "Нива-В.Ш."), відділу державної виконавчої служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції (далі - відділ ДВС Володимир-Волинського МУЮ), ОСОБА_2 про визнання прилюдних торгів, свідоцтва про право власності недійсними та скасування записів про його реєстрацію.

ОСОБА_1 зазначав, що 12 серпня 2013 року ПП "Нива-В.Ш." на виконання договору про надання послуг з організації і проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, укладеного 19 червня 2013 року з відділом ДВС Володимир-Волинського МУЮ, провело прилюдні торги з реалізації належної йому на праві власності квартири АДРЕСА_1.

Посилаючись на те, що під час проведення прилюдних торгів та реалізації вказаного майна було порушено норми чинного законодавства, а саме статті 589 - 591 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Закон України "Про іпотеку", Закон України "Про виконавче провадження" та Тимчасове положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року N 68/5 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за N 745/4038 (далі - Тимчасове положення; у редакції, яка була чинною на час проведення прилюдних торгів), зокрема, початкова ціна вказаної квартири була встановлена організатором торгів, його, як власника квартири, виставленої на прилюдні торги, не було повідомлено про їх проведення, крім того, прилюдні торги було проведено за наявності лише одного учасника, тому позивач просив, уточнивши позовні вимоги у процесі розгляду справи, визнати зазначені прилюдні торги з продажу вказаної квартири та свідоцтво про право власності, видане ОСОБА_2, недійсними й скасувати запис про реєстрацію цього свідоцтва.

Ухвалою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 2 квітня 2014 року об'єднано в одне провадження позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до ПП "Нива-В.Ш.", відділу ДВС Володимир-Волинського МУЮ, ОСОБА_2, треті особи: орган опіки і піклування виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради, публічне акціонерне товариство "Креді Агріколь Банк" (далі - ПАТ "Креді Агріколь Банк"), приватний нотаріус ОСОБА_3, про визнання прилюдних торгів, свідоцтва про право власності недійсними та скасування записів про його реєстрацію, та позовні вимоги за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_4 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням та виселення.

Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 11 червня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано недійсними прилюдні торги від 12 серпня 2013 року з реалізації арештованого нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1, які проводило ПП "Нива-В.Ш.", та свідоцтво про право власності на зазначену квартиру, видане 17 січня 2014 року приватним нотаріусом Володимир-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_3; стягнуто з ОСОБА_2, ПП "Нива-В.Ш." та відділу ДВС Володимир-Волинського МУЮ на користь ОСОБА_1 по 806 грн. 33 коп. витрат зі сплати судового збору з кожного. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

Додатковим рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 23 червня 2014 року скасовано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію прав власності ОСОБА_2 на вказану квартиру, проведений приватним нотаріусом Володимир-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_3 на підставі зазначеного вище свідоцтва про право власності.

Опрос