Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании незаконными и отмене распоряжений, признании недействительными государственных актов и отмене их государственной регистрации, признании недействительными договоров купли-продажи и истребовании земельного участка

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 16.09.2015 № 6-68цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 16 вересня 2015 року

Судові палати у цивільних та господарських справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Барбари В. П., Колесника П. І., Сеніна Ю. Л., Берднік І. С., Лященко Н. П., Сімоненко В. М., Гуменюка В. І., Охрімчук Л. І., Шицького І. Б., Ємця А. А., Потильчака О. І., Жайворонок Т. Є., Романюка Я. М. (за участю представника товариства з обмеженою відповідальністю "Старсіті" - ОСОБА_1, прокурора - С. Н. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області, регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області до Обухівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, товариства з обмеженою відповідальністю "Старсіті", третя особа - приватне акціонерне товариство "Обухівське", про визнання незаконними та скасування розпоряджень, визнання недійсними державних актів і скасування їх державної реєстрації, визнання недійсними договорів купівлі-продажу та витребування земельної ділянки, за заявою заступника Генерального прокурора України про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 вересня 2014 року, встановили:

У жовтні 2013 року прокурор Обухівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області, регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що за результатами перевірки додержання вимог земельного законодавства посадовими особами публічного акціонерного товариства "Обухівське" (далі - ПАТ "Обухівське") 19 березня 2013 року прокуратурою Обухівського району Київської області зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 365 Кримінального кодексу України. У ході досудового розслідування кримінального правопорушення встановлено вилучення з постійного користування відкритого акціонерного товариства "Обухівське" (далі - ВАТ "Обухівське"), правонаступником якого є ПАТ "Обухівське", та передання у власність громадян для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки загальною площею S_1 га, яка розташована в адміністративних межах Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області.

Посилаючись на те, що вилучення земельної ділянки з постійного користування ВАТ "Обухівське", правонаступником якого є ПАТ "Обухівське", здійснене з порушенням чинного законодавства, оскільки правлінням ВАТ "Обухівське", правонаступником якого є ПАТ "Обухівське", таке рішення не приймалося і не узгоджувалося з наглядовою радою, тобто не було згоди землекористувача на таке вилучення, прокурор Обухівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області, регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області просив: задовольнити його позовні вимоги і визнати незаконним та скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 10 вересня 2007 року НОМЕР_1; визнати незаконним і скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 10 грудня 2007 року НОМЕР_2; визнати недійсними державні акти на право власності на земельну ділянку НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, видані 4 березня 2008 року, та скасувати їх державну реєстрацію; визнати недійсними договори купівлі-продажу земельних ділянок від 14 травня 2008 року, які зареєстровані в реєстрі НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, а також договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 травня 2008 року, зареєстрований у реєстрі НОМЕР_14; визнати недійсними державні акти на право власності на земельну ділянку, видані на ім'я товариства з обмеженою відповідальністю""Старсіті" (далі - ТОВ "Старсіті"), і скасувати їх державну реєстрацію; витребувати з незаконного володіння ТОВ "Старсіті" на користь держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області земельну ділянку загальною площею S_2 га, яка розташована в адміністративних межах Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області.

Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 24 березня 2014 року позов задоволено: визнано незаконним і скасовано розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 10 вересня 2007 року НОМЕР_1; визнано незаконним і скасовано розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 10 грудня 2007 року НОМЕР_2; визнано недійсними державні акти на право власності на земельну ділянку НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, видані 4 березня 2008 року, та скасовано їх державну реєстрацію; визнано недійсними договори купівлі-продажу земельних ділянок від 14 травня 2008 року, які зареєстровані в реєстрі НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, а також визнано недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 16 травня 2008 року, зареєстрований у реєстрі НОМЕР_14; визнано недійсними державні акти на право власності на земельну ділянку, видані на ім'я ТОВ "Старсіті", і скасовано їх державну реєстрацію; витребувано із незаконного володіння ТОВ "Старсіті" на користь держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області земельну ділянку загальною площею S_2 га, яка розташована в адміністративних межах Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області.

Рішенням апеляційного суду Київської області від 4 червня 2014 року рішення Обухівського районного суду Київської області від 24 березня 2014 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області, регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 вересня 2014 року касаційну скаргу заступника прокурора Київської області відхилено, рішення Апеляційного суду Київської області від 4 червня 2014 року залишено без змін.

У березні 2015 року до Верховного Суду України звернувся заступник Генерального прокурора України із заявою про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 вересня 2014 року, посилаючись на неоднакове застосування судами касаційної інстанції пункту 4 частини першої статті 268 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України; в редакції від 16 січня 2003 року), підпункту 2 пункту 2 розділу І Закону України від 20 грудня 2011 року N 4176-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" та пункту 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Опрос