Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительными решения и государственного акта на право собственности на земельный участок и признании права собственности на земельный участок

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 24.06.2015 № 6-532цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 24 червня 2015 року

Судові палати у цивільних та господарських справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Барбари В. П., Жайворонок Т. Є., Берднік І. С., Колесника П. І., Романюка Я. М., Григор'євої Л. І., Лященко Н. П., Сеніна Ю. Л., Гуменюка В. І., Охрімчук Л. І., Сімоненко В. М., Ємця А. А., Потильчака О. І., Шицького І. Б., розглянувши на спільному судовому засіданні справу за позовом прокурора м. Ірпеня Київської області до Коцюбинської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи - комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство", ОСОБА_3, про визнання недійсними рішення й державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на земельну ділянку, за заявою заступника Генерального прокурора України про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19 березня 2014 року, встановили:

У березні 2013 року прокурор м. Ірпеня Київської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Коцюбинської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання недійсними рішення й державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на земельну ділянку.

Позивач зазначав, що рішенням Коцюбинської селищної ради Київської області від 25 грудня 2008 року НОМЕР_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею S_1 для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_1. На підставі цього рішення 29 січня 2009 року ОСОБА_1 видано державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.

Згідно з договором купівлі-продажу від 25 квітня 2009 року ОСОБА_1 здійснила відчуження зазначеної земельної ділянки ОСОБА_2, у зв'язку із чим на державному акті на право власності на земельну ділянку, виданому ОСОБА_1, вчинено відмітку про перехід права власності на земельну ділянку до ОСОБА_2.

Посилаючись на те, що Коцюбинською селищною радою Київської області прийнято рішення про передачу у власність указаної земельної ділянки з перевищенням повноважень, оскільки зазначена земельна ділянка розташована за межами населеного пункту - смт Коцюбинського Київської області, не вилучена із земель Державного лісового фонду України й користування комунального підприємства "Святошинське лісопаркове господарство" (далі - КП "Святошинське лісопаркове господарство"), тобто передана без відома держави в особі уповноваженого органу та постійного землекористувача, в якого вона перебувала в постійному користуванні згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 червня 1956 року N 673, позивач просив на підставі статей 20, 21, 152, 155 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статті 57 Лісового кодексу України, статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", якою передбачено обов'язковість проведення державної експертизи проектів землеустрою щодо відведення земель лісогосподарського призначення, статей 3, 10, 12, 13, 23 Закону України "Про планування і забудову територій", статей 16, 21, 228, 392, 393 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визнати недійсними: рішення Коцюбинської селищної ради Київської області від 25 грудня 2008 року НОМЕР_1 і державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий 29 січня 2009 року ОСОБА_1, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_2; скасувати державну реєстрацію цього акта; визнати право власності держави на спірну земельну ділянку.

Заочним рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 19 вересня 2013 року позовні вимоги прокурора м. Ірпеня Київської області задоволено частково: визнано недійсним рішення Коцюбинської селищної ради Київської області від 25 грудня 2008 року НОМЕР_1 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_1"; визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею S_1 АДРЕСА_1 для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, виданий ОСОБА_1, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_2 та скасовано його державну реєстрацію; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Опрос