Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительными государственных актов на право собственности на земельные участки

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 22.04.2015 № 6-52цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 22 квітня 2015 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України у складі: головуючого Яреми А. Г., суддів: Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Козинської селищної ради, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОТОС" про скасування рішень виконавчого комітету, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та зобов'язання вчинити дії, за заявою заступника Генерального прокурора України про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 травня 2014 року, встановила:

У червні 2013 року заступник прокурора Київської області звернувся до суду з позовом до Козинської селищної ради, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОТОС" (далі - ТОВ "Лотос") про скасування рішень виконавчого комітету, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та зобов'язання вчинити дії. Прокурор зазначав, що під час проведення прокуратурою перевірки щодо законності відведення у власність громадян земельних ділянок на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області було встановлено, що рішенням виконавчого комітету Козинської селищної ради від 29 серпня 2001 року НОМЕР 1 передано у власність громадянам, в тому числі й відповідачам, земельні ділянки загальною площею A га для будівництва та обслуговування індивідуальних житлових будинків і ведення особистого підсобного господарства в житловому мікрорайоні "Краєвид" смт Козин. Прокурор вважав, що виконавчий комітет Козинської селищної ради не мав повноважень на розпорядження спірними земельними ділянками, оскільки вони знаходяться в прибережній захисній смузі Канівського водосховища, тому державні акти на право власності на дані земельні ділянки були видані відповідачам незаконно та вони підлягають визнанню недійсними. Також позивач зазначав, що оскільки спірні земельні ділянки вибули з державної власності незаконно, то їх подальший продаж є неправомірним, тому договори купівлі-продажу зазначених земельних ділянок є нікчемними, а самі земельні ділянки підлягають витребуванню з незаконного володіння відповідачів.

Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 24 грудня 2013 року позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Козинської селищної ради Обухівського району Київської області від 29 серпня 2001 року НОМЕР 1 "Про надання та передачу в приватну власність земельних ділянок громадянам для будівництва та обслуговування індивідуальних житлових будинків та ведення особистого селянського господарства" в частині передачі в приватну власність ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, земельних ділянок загальною площею A га для будівництва та обслуговування індивідуальних житлових будинків і ведення особистого підсобного господарства в житловому мікрорайоні "Краєвид" смт Козин. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Козинської селищної ради Обухівського району Київської області від 26 грудня 2002 року НОМЕР 2, яким ОСОБА_13 змінено цільове призначення земельної ділянки площею S га на будівництво та обслуговування житлового будинку в ЖМ "Краєвид". Визнано недійсними державні акти на право приватної власності на земельні ділянки видані 18 вересня 2001 року громадянам: ОСОБА_3, НОМЕР 3; ОСОБА_4, НОМЕР 4; ОСОБА_5, НОМЕР 5; ОСОБА_6, НОМЕР 6; ОСОБА_7, НОМЕР 7; ОСОБА_8, НОМЕР 8; ОСОБА_1, НОМЕР 9; ОСОБА_2, НОМЕР 10, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства, площею по S га кожна. Визнано недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки: НОМЕР 11 площею R га, НОМЕР 12 площею F га, НОМЕР 13 площею P га, НОМЕР 14, видані ТОВ "Лотос", та скасовано їх державну реєстрацію. Визнано недійсними державні акти НОМЕР 15 та НОМЕР 16 на право власності на земельні ділянки площею по B га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, видані ОСОБА_11, та скасовано їх державну реєстрацію. Визнано недійсним державний акт НОМЕР 17 на право власності на земельну ділянку площею V га, виданий ТОВ "ЛОТОС", та скасовано його державну реєстрацію. Витребувано на користь держави в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області з незаконного володіння ОСОБА_10, ТОВ "ЛОТОС", ОСОБА_12, ОСОБА_9, ОСОБА_11 спірні земельні ділянки. Визнано за державою в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області право власності на спірні земельні ділянки. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Рішенням апеляційного суду Київської області від 13 лютого 2014 року рішення Обухівського районного суду Київської області від 24 грудня 2013 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в позові.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 травня 2014 року касаційну скаргу заступника прокурора Обухівського району Київської області відхилено, рішення суду апеляційної інстанції залишено без змін.

У заяві про перегляд судового рішення суду касаційної інстанції заступник Генерального прокурора України просить скасувати ухвалу касаційного суду та направити справу на новий касаційний розгляд, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції статей 7, 8, 87 - 89 Водного кодексу України (далі - ВК України), статей 59 - 61, 84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статей 1, 20, 50 - 54 Закону України "Про землеустрій", що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, пояснення прокурора С. Н. В. на підтримання заяви та представників ТОВ "ЛОТОС" ОСОБА_14 та ОСОБА_15 на її заперечення, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у заяві доводи, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що заява підлягає задоволенню.

На підставі пункту 2 ст. 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року N 192-VIII справу розглянуто в порядку, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

Опрос