Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании договора аренды земли недействительным, отмене его государственной регистрации

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 18.03.2015 № 6-3цс15

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 18 березня 2015 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів: Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства "Таврія" до ОСОБА_1, фермерського господарства "Скорук М. А.", відділу Державного комітету по земельних ресурсах у Нікопольському районі Дніпропетровської області, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровська обласна земельна агенція", про визнання договору оренди землі недійсним, скасування його державної реєстрації та визнання договору оренди землі поновленим із попереднім орендарем за заявою фермерського господарства "Скорук М. А." про перегляд ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29 жовтня 2014 року, встановила:

У листопаді 2012 року та в січні 2013 року приватне підприємство "Таврія" (далі - ПП "Таврія") звернулось до суду з позовними заявами, а в травні 2013 року - із заявою про уточнення позовної заяви, в яких посилалось на те, що 10 лютого 2007 року між ПП "Таврія" та ОСОБА_1 було укладено договір оренди, згідно з яким остання передала ПП "Таврія" у користування належну їй земельну ділянку площею S_1, що розташована в с. Новософіївка Нікопольського району Дніпропетровської області. Відповідно до умов договору він укладається строком на п'ять років, починаючи від дати його реєстрації. Договір зареєстрований 23 березня 2007 року.

ПП "Таврія" добросовісно й належним чином виконувало свої зобов'язання за договором оренди та більш як за місяць до закінчення строку його дії надіслало ОСОБА_1 проект додаткової угоди й лист-повідомлення про намір скористатися своїм переважним правом перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Крім того, уповноважені особи ПП "Таврія" пропонували ОСОБА_1 узгодити умови та укласти договір оренди землі на новий строк, однак остання ухилялася.

У подальшому ПП "Таврія" стало відомо, що на підставі договору оренди від 26 березня 2012 року ОСОБА_1 передала в користування спірну земельну ділянку фермерському господарству "Скорук М. А." (далі - ФГ "Скорук М. А."). 10 квітня 2012 року договір оренди зареєстрований відділом Державного комітету по земельних ресурсах у Нікопольському районі Дніпропетровської області.

ПП "Таврія" вважає, що має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди земельної ділянки з ОСОБА_1; відповідно до вимог статті 33 Закону України від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон України "Про оренду землі") договір оренди землі, укладений 10 лютого 2007 року між ПП "Таврія" і ОСОБА_1, вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах; закріплення меж належної ОСОБА_1 земельної ділянки в натурі (на місцевості) проведено за відсутності власників суміжних земельних ділянок або уповноважених ними осіб, що свідчить про незаконність акта визначення меж земельної ділянки, а незаконність даного акта свідчить про відсутність у договорі оренди землі, який укладений ОСОБА_1 і ФГ "Скорук М. А.", передбаченої частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотної умови - місця розташування земельної ділянки, а також відсутність у договорі невід'ємної його частини - акта визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); державна реєстрація спірного договору оренди землі є протиправною.

Опрос