Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительными решения и государственного акта на право собственности на земельный участок и признании права собственности на земельный участок

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 28.01.2015 № 6-221цс14

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 28 січня 2015 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом прокурора м. Ірпеня Київської області до Коцюбинської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство", про визнання недійсними рішення й державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на земельну ділянку та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до прокуратури м. Ірпеня Київської області, Коцюбинської селищної ради Київської області, треті особи - ОСОБА_1, комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство", про визнання особи добросовісним набувачем та визнання права власності на земельну ділянку, за заявою ОСОБА_2 про перегляд Верховним Судом України ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 26 лютого 2014 року, встановила:

У березні 2013 року прокурор м. Ірпеня Київської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Коцюбинської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання недійсними рішення й державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на земельну ділянку.

Зазначав, що рішенням Коцюбинської селищної ради Київської області від 25 грудня 2008 року НОМЕР_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею S_1 для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована АДРЕСА_1. На підставі цього рішення 27 лютого 2009 року ОСОБА_1 видано державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.

Згідно з договором купівлі-продажу від 24 березня 2010 року ОСОБА_1 здійснив відчуження зазначеної земельної ділянки ОСОБА_2, у зв'язку із чим на державному акті на право власності на земельну ділянку, що виданий ОСОБА_1, вчинено відмітку про перехід права власності на земельну ділянку до ОСОБА_2.

Посилаючись на те, що Коцюбинською селищною радою Київської області прийнято рішення про відчуження вказаної земельної ділянки з перевищенням повноважень, оскільки зазначена земельна ділянка розташована за межами населеного пункту - смт Коцюбинське Київської області та без виключення її із земель Державного лісового фонду України й вилучення з користування комунального підприємства "Святошинське лісопаркове господарство", тобто без відома держави в особі уповноваженого органу та постійного землекористувача, в якого земельна ділянка перебувала в постійному користуванні згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 червня 1956 року N 673, просив на підставі статей 20, 21, 39, 152, 155 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статті 57 Лісового кодексу України, статті 9 Закону України від 17 червня 2004 року N 1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації", якою передбачено обов'язковість проведення державної експертизи проектів землеустрою щодо відведення земель лісогосподарського призначення, статей 3, 10, 12, 13, 23 Закону України від 20 квітня 2000 року N 1699-III "Про планування і забудову територій", статей 16, 21, 228, 336, 392, 393 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визнати недійсними: рішення Коцюбинської селищної ради Київської області від 25 грудня 2008 року НОМЕР_1 і державний акт на право власності на земельну ділянку, що виданий 27 лютого 2009 року ОСОБА_1, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_2 - та скасувати його державну реєстрацію; визнати право власності держави на спірну земельну ділянку.

У липні 2013 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зустрічним позовом до прокуратури м. Ірпеня Київської області, Коцюбинської селищної ради Київської області про визнання особи добросовісним набувачем та визнання права власності на земельну ділянку.

Зазначала, що 24 березня 2010 року між нею та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, яка належала ОСОБА_1 на праві власності.

Опрос