Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительными государственных актов на право собственности на земельные участки и договоров купли-продажи, истребовании земельного участка из чужого незаконного владения

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 19.11.2014 № 6-175цс14

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 19 листопада 2014 року

Судові палати у цивільних та господарських справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Барбари В. П., Берднік І. С., Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Колесника П. І., Охрімчук Л. І., Лященко Н. П., Потильчака О. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., Шицького І. Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Обухівського району Київської області в інтересах Обухівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та договорів купівлі-продажу, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, за заявою заступника Генерального прокурора України про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 квітня 2014 року, встановили:

У лютому 2011 року прокурор Обухівського району Київської області в інтересах Обухівської районної державної адміністрації (далі - Обухівської РДА) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки та договорів купівлі-продажу, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що розпорядженням голови Обухівської РДА від 16 січня 2009 року НОМЕР_1 затверджено розроблений товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта 2003" (далі - ТОВ "Дельта 2003") проект землеустрою щодо відведення у власність відповідачам земельних ділянок площею по S_1 кожна (загальна площа S_2) для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області. На зазначені земельні ділянки відповідачам видано державні акти, які зареєстровані 9 червня 2009 року. Згодом між відповідачами та ОСОБА_15 були укладені договори купівлі-продажу, згідно з якими останній придбав 14 земельних ділянок та отримав державний акт на право власності на земельну ділянку загальною площею S_2.

Посилаючись на те, що оскільки земельна ділянка загальною площею S_2 фактично знаходиться в межах 100-метрової прибережної водозахисної смуги Київського водосховища річки Дніпро і відноситься до земель водного фонду та згідно із пунктом "д" частини четвертої статті 84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) не підлягає передачі у приватну власність, прокурор Обухівського району Київської області в інтересах Обухівської РДА просив суд визнати державні акти на право власності на земельні ділянки та договори купівлі - продажу цих ділянок недійсними, витребувати у ОСОБА_15 зазначену земельну ділянку та повернути її Обухівській РДА.

Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 12 грудня 2013 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 19 лютого 2014 року, в задоволенні позову прокурора Обухівського району Київської області відмовлено.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 квітня 2014 року, касаційну скаргу заступника прокурора Київської області відхилено, рішення Обухівського районного суду Київської області від 12 грудня 2013 року та ухвалу апеляційного суду Київської області від 19 лютого 2014 року залишено без змін.

Опрос