Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании недействительными решения поселкового совета и государственного акта на право собственности на землю и о признании права собственности на земельный участок

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 25.06.2014 № 6-67цс14

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 25 червня 2014 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Григор'євої Л. І., Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Патрюка М. В., Сеніна Ю. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора м. Ірпеня Київської області в інтересах держави до Коцюбинської селищної ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство", про визнання недійсними рішення селищної ради й державного акта на право власності на землю та про визнання права власності на земельну ділянку, за заявою ОСОБА_2 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29 січня 2014 року, встановила:

У лютому 2013 року прокурор м. Ірпеня Київської області (далі - прокурор м. Ірпеня) в інтересах держави звернувся до суду із зазначеним позовом до Коцюбинської селищної ради Київської області (далі - Коцюбинська селищна рада або селищна рада), ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - комунальне підприємство "Святошинське лісопаркове господарство" (далі - КП "Святошинське лісопаркове господарство"), посилаючись на те, що рішенням Коцюбинської селищної ради від 24 грудня 2008 року НОМЕР_1 затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею S для будівництва й обслуговування будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована АДРЕСА_1. На підставі цього рішення 29 січня 2009 року ОСОБА_1 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2. За договором купівлі-продажу від 5 червня 2009 року НОМЕР_3 ОСОБА_1 продала ОСОБА_2 зазначену земельну ділянку, у зв'язку із чим на державному акті серії НОМЕР_2 вчинено відмітку про перехід права власності на земельну ділянку до ОСОБА_2.

Прокурор зазначав, що вказана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту - смт Коцюбинське Київської області та перебувала в постійному користуванні КП "Святошинське лісопаркове господарство", оскільки цю земельну ділянку було надано в користування Святошинському лісопарковому господарству згідно з постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 червня 1956 року.

Отже, Коцюбинською селищною радою прийнято рішення про відчуження земельної ділянки з перевищенням повноважень і без виключення її із земель Державного лісового фонду України, без її вилучення з користування КП "Святошинське лісопаркове господарство", тобто без відома держави в особі уповноваженого органу та постійного землекористувача.

Посилаючись на порушення Коцюбинською селищною радою вимог статей 20, 21, 39 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статті 57 Лісового кодексу України, статті 9 Закону України від 17 червня 2004 року N 1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації", якою передбачено обов'язковість проведення державної експертизи проектів землеустрою щодо відведення земель лісогосподарського призначення, статей 3, 10, 12, 13, 23 Закону України від 20 квітня 2000 року N 1699-III "Про планування і забудову територій", статей 228, 336 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та нікчемність договору купівлі-продажу земельної ділянки від 5 червня 2009 року, прокурор м. Ірпеня просив суд визнати недійсним рішення Коцюбинської селищної ради від 24 грудня 2008 року НОМЕР_1 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_1 (далі - рішення Коцюбинської селищної ради від 24 грудня 2008 року НОМЕР_1), визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_2 на право власності на земельну ділянку, виданий на ім'я ОСОБА_1, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_2 (далі - державний акт серії НОМЕР_2) та скасувати його державну реєстрацію, визнати право власності держави на земельну ділянку.

Заочним рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 31 липня 2013 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Київської області від 28 листопада 2013 року, позов прокурора м. Ірпеня задоволено частково. Визнано недійсним рішення Коцюбинської селищної ради від 24 грудня 2008 року НОМЕР_1. Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 та скасовано його державну реєстрацію. У позові про визнання права власності держави на земельну ділянку відмовлено.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29 січня 2014 року касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилено, заочне рішення Ірпінського міського суду Київської області від 31 липня 2013 року та ухвалу апеляційного суду Київської області від 28 листопада 2013 року залишено без змін.

Опрос