Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об отмене решений сельского совета, государственных актов, договоров купки-продажи земельных участков водного фонда, возобновлении русла ручья и возвращении земельных участков к землям государственной собственности

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 21.05.2014 № 6-16цс14

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 21 травня 2014 року

Судові палати у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Патрюка М. В., Григор'євої Л. І., Гриціва М. І., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Коротких О. А., Кривенди О. В., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Прокопенка О. Б., Сеніна Ю. Л., Сімоненко В. М., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., розглянувши на спільному судовому засіданні справу за позовом міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області, Управління водного господарства у м. Києві, Ірпінського міжрайонного управління водного господарства до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішень сільської ради, державних актів, договорів купівлі-продажу земельних ділянок водного фонду, зобов'язання відповідачів відновити русло струмка та повернути земельні ділянки до земель державної власності, за заявами Державної екологічної інспекції у Київській області та Генеральної прокуратури України про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 липня 2013 року, встановили:

У березні 2012 року міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області (далі - прокурор) звернувся до суду з указаним вище позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області, Управління водного господарства у м. Києві, Ірпінського міжрайонного управління водного господарства.

Уточнивши позов, просив скасувати рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі - сільрада) від 26 серпня 2005 року НОМЕРИ_1,2 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які розташовані АДРЕСИ_1, 2 для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та рішення від 20 липня 2006 року НОМЕР_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, яка розташована по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Просив також визнати недійсними державні акти на право власності, видані на земельну ділянку (кадастровий НОМЕР_4) на ім'я ОСОБА_2 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_5) на ім'я ОСОБА_1, на земельну ділянку (кадастровий НОМЕР_6) на ім'я ОСОБА_3, на земельні ділянки (кадастрові НОМЕРИ_4,5,6) на ім'я ОСОБА_5, на земельні ділянки (кадастрові НОМЕРИ_4,5,6) на ім'я ОСОБА_4; визнати недійсними договори купівлі-продажу земельних ділянок, зокрема: від 20 листопада 2010 року серії НОМЕР_7, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_5; від 20 листопада 2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5; від 29 березня 2007 року серії НОМЕР_8, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_5; від 2 грудня 2010 року серії НОМЕР_9, укладений між ОСОБА_4, ОСОБА_5(сумісна власність) та ОСОБА_6; від 2 грудня 2010 року серії НОМЕР_10, укладений між ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6; від 3 грудня 2010 року серії НОМЕР_11, укладений між ОСОБА_4, ОСОБА_5. та ОСОБА_6.

Крім того, просив зобов'язати відповідачів відновити русло пошкодженого струмка та повернути земельні ділянки до земель державної власності.

На обґрунтування позову прокурор посилався на те, що оскаржуваними рішеннями земельні ділянки, які були передані у власність відповідачів, розташовані в межах земель водного фонду, як зайняті джерелом "Лісове" та струмком і прибережною захисною смугою, а тому не можуть бути передані у власність. Оскільки, угоди було укладено з порушенням водного законодавства, тому вони є недійсними, а земельні ділянки підлягають витребуванню на користь держави.

Крім того, ОСОБА_6 під час будівництва, яке здійснювалось на спірних земельних ділянках, було пошкоджено русло струмка, у зв'язку із чим порушено водотік до річки Ірпінь.

Опрос