Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании договора ипотеки имущественных прав частично недействительным

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 12.06.2013 № 6-45цс13

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 12 червня 2013 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Гуменюка В. І., Онопенка В. В., Романюка Я. М., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Сеніна Ю. Л. (за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_3), розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 4 січня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Екобуд", публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "Київ", приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про визнання договору іпотеки майнових прав частково недійсним, встановила:

У листопаді 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 20 січня 2007 року між нею та товариством з обмеженою відповідальністю "Екобуд" (далі - ТОВ "Екобуд") укладено договір про участь у будівництві об'єкта нерухомості, за умовами якого ТОВ "Екобуд" зобов'язувалось після закінчення будівництва будинку за адресою: АДРЕСА_1, передати у власність ОСОБА_1 квартиру НОМЕР_1, що розташована в збудованому будинку. На виконання умов зазначеного договору 20 січня 2007 року між нею і ТОВ "Компанія з управління активами "Інвестиційний Альянс" укладено договір купівлі-продажу цінних паперів. 18 вересня 2007 року між ТОВ "Екобуд" та акціонерним комерційним банком "Київ" (далі - АКБ "Київ"), правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "Київ" (далі - ПАТ АКБ "Київ"), укладено іпотечний договір майнових прав, згідно з яким ТОВ "Екобуд" у рахунок забезпечення виконання кредитного договору від 12 вересня 2007 року передало в іпотеку ПАТ АКБ "Київ" майнові права на нерухоме майно, що стане власністю ТОВ "Екобуд" у майбутньому, зокрема майнові права на квартиру АДРЕСА_1. На думку ОСОБА_1, майнові права на спірне нерухоме майно ТОВ "Екобуд" не мало права передавати в іпотеку ПАТ АКБ "Київ"; згоди на передачу майнових прав на об'єкт нерухомості вона не давала, тому договір іпотеки від 18 вересня 2007 року в частині передачі в іпотеку ПАТ АКБ "Київ" майнових прав на квартиру АДРЕСА_1 укладений у порушення вимог статті 583 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та статті 5 Закону України "Про іпотеку" (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин).

Посилаючись на те, що відповідач ТОВ "Екобуд", не маючи відповідних прав на передачу майнових прав на спірну квартиру в іпотеку, позбавив її можливості володіти й розпоряджатися об'єктом інвестування, тому ОСОБА_1 просила суд визнати іпотечний договір майнових прав недійсним у частині передачі в іпотеку майнових прав на зазначену квартиру.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 1 лютого 2012 року позов задоволено. Визнано недійсним іпотечний договір майнових прав від 18 вересня 2007 року в частині передачі в іпотеку ПАТ АКБ "Київ" майнових прав на квартиру АДРЕСА_1; зобов'язано приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 вчинити нотаріальну дію: зняти заборону відчуження нерухомого майна, вилучити з Єдиного державного реєстру заборон відчуження нерухомого майна запис про накладення заборони відчуження, а також змінити запис у Державному реєстрі іпотек про обтяження майна іпотекою. Вирішено питання розподілу судових витрат.

Опрос