Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О возвращении автомобиля

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 16.01.2013 № 6-153цс12

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 16 січня 2013 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Гуменюка В. І., Лященко Н. П., Охрімчук Л. І., Патрюка М. В., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., розглянувши в судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 червня 2012 року у справі за заявою прокурора м. Чернівців в інтересах держави в особі Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа - управління Державтоінспекції УМВС України в Чернівецькій області, про повернення автомобіля та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання права власності на автомобіль, встановила:

У серпні 2011 року прокурор м. Чернівців в інтересах держави в особі Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації (далі - Головне управління) звернувся до суду із зазначеною заявою, посилаючись на те, що ОСОБА_2 як інваліду другої групи Великої Вітчизняної війни відповідно до Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 року N 999 (далі - Порядок від 8 вересня 1997 року), на підставі наказу Головного управління від 26 серпня 2005 року "Про видачу автомобілів на пільгових умовах" безкоштовно видано автомобіль "Ауді А6", 1998 року випуску, як гуманітарну допомогу з правом передачі керування ОСОБА_1, без права продажу, дарування або передачі іншій особі. 11 листопада 2009 року ОСОБА_2 помер, однак до цього часу автомобіль безпідставно перебуває в користуванні його сина - ОСОБА_1.

Прокурор просив зобов'язати відповідача повернути автомобіль Головному управлінню.

ОСОБА_1 звернувся до суду із зустрічним позовом, в якому просив визнати за ним право власності на автомобіль "Ауді А6", 1998 року випуску, зазначаючи, що цей автомобіль був ввезений в Україну та отриманий його батьком відповідно до чинного на той час Порядку від 8 вересня 1997 року як гуманітарна допомога, тому він як член сім'ї інваліда відповідно до пункту 37 цього Порядку має право після смерті батька на перереєстрацію транспортного засобу на себе.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівців від 25 листопада 2011 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 28 грудня 2011 року, заяву прокурора задоволено, зобов'язано ОСОБА_1 повернути Головному управлінню автомобіль "Ауді А6", 1998 року випуску; у задоволенні зустрічного позову відмовлено.

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
від 5 червня 2012 року касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилено, рішення Шевченківського районного суду м. Чернівців від 25 листопада 2011 року та ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 28 грудня 2011 року залишено без змін.

У поданій до Верховного Суду України 21 серпня 2012 року заяві ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 червня 2012 року, а справу передати на новий розгляд до суду касаційної інстанції, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме: статті 58 Конституції України, частини першої статті 5 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), частини третьої статті 111 Закону України "Про гуманітарну допомогу", пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року N 999, пункту 37 Порядку від 8 вересня 1997 року, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

У заяві як приклад неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права ОСОБА_1 наводить ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 4 листопада 2008 року, рішення колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду від 3 лютого 2010 року, ухвалу колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 липня 2011 року.

Опрос