Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О переводе прав и обязанностей покупателя по договору купли-продажи земельного участка и признании недействительным договора о расторжении договора купли-продажи земельного участка

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Постановление от 31.10.2012 № 6-55ц12

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 31 жовтня 2012 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Гуменюка В. І., Жайворонок Т. Є., Лященко Н. П., Патрюка М. В., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., розглянувши в судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 6 грудня 2011 року в цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи - приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу ОСОБА_3, Терезинська селищна рада Білоцерківського району Київської області, про переведення прав та обов'язків покупця за договором купівлі-продажу земельної ділянки та визнання недійсним договору про розірвання договору купівлі-продажу земельної ділянки, встановила:

У жовтні 2008 року товариство з обмеженою відповідальністю "Еліта" (далі - ТОВ "Еліта") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 і ОСОБА_2, в якому після зміни позовних вимог просило перевести на нього права та обов'язки покупця за укладеним 6 вересня 2006 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 договором купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,0001 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Терезинської селищної ради Білоцерківського району Київської області; визнати за ТОВ "Еліта" право власності на зазначену земельну ділянку; припинити право власності ОСОБА_1 на цю земельну ділянку та визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий 18 грудня 2006 року ОСОБА_1; присудити ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 14101 грн., що знаходяться на депозитному рахунку Білоцерківського міськрайонного суду Київської області; зобов'язати приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 внести зміни до Державного реєстру правочинів щодо особи покупця за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 6 вересня 2006 року.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Еліта" зазначало, що 5 січня 2004 року між ним та ОСОБА_2 був укладений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки строком на 5 років. Оскільки ТОВ "Еліта" належним чином виконувало умови договору оренди, то відповідно до норм ст. 777 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та ст. 9 Закону України від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон N 161-XIV) має переважне перед іншими право на придбання орендованої земельної ділянки в разі її продажу орендодавцем. Однак, порушуючи встановлене вищезазначеним законодавством право, відповідачі 6 вересня 2006 року уклали договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки.

Згодом позивач збільшив позовні вимоги, посилаючись на те, що 6 лютого 2009 року, уже під час розгляду судами справи, було укладено договір між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розірвання договору купівлі-продажу земельної ділянки від 6 вересня 2006 року, положення якого суперечать вимогам чинного законодавства, і просив суд визнати вказаний договір недійсним.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Опрос