Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Определение порядка выделения имущественного пая члена КП, который выходит из него, структуры и стоимости пая отнесены к компетенции органа самоуправления КП, действующего в соответствии с уставом предприятия и утвержденными им актами

Верховный Суд Украины, Судебная палата по гражданским делам Верховного Суда Украины
Определение от 27.04.2005 № 6-24885кс04

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

27.04.2005 р. 

N 6-24885кс04 

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України, розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Т. до закритого акціонерного товариства (далі - ЗАТ) "Б" про стягнення вартості майнового паю, встановила таке. У березні 2003 р. Т. звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що її матері М. та брату Н. належали майнові паї у КСП "Б", правонаступником якого є ЗАТ "Б"; після смерті матері вона є спадкоємицею, а також вона отримала доручення від брата на розпорядження його паєм, проте відповідач не задовольнив її заяву про виплату вартості паю. Позивачка просила стягнути з відповідача 3197 грн. Рішенням Тарутинського районного суду від 13 квітня 2004 р., залишеним без зміни ухвалою апеляційного суду Одеської області від 14 вересня 2004 р., позов задоволено.

У касаційній скарзі ЗАТ "Б" просить скасувати зазначені судові рішення і справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав. Задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідно до чинного законодавства Т. має право на отримання майнових паїв КСП "Б" як спадкоємиця матері М., а також на підставі довіреності на право розпорядження майновим паєм, виданої їй братом Н.; вимоги позивачки не порушують прав акціонерів ЗАТ "Б". Проте з такими висновками суду погодитись не можна. Відповідно до ст. 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" у разі виходу з колективного підприємства, його члени мають право на отримання майнового паю натурою, грішми чи цінними паперами або в іншій, за згодою сторін, формі.

Вирішуючи спір, суд не врахував, що визначення порядку виділення майнового паю члена колективного підприємства, який виходить з нього, структури та вартості паю за зазначеним Законом (ст. ст. 7, 9, 23) віднесено до компетенції органу самоврядування колективного підприємства, який діє відповідно до статуту підприємства та затверджених ним актів, зокрема, Положення про пайовий фонд майна.

Опрос