Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Относительно упорядочения работы межбанковского и наличного валютного рынка

Главное управление Национального банка Украины по г. Киеву и Киевской области
Письмо от 19.03.2009 № 09-004/5700

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ ПО М. КИЄВУ І КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ

від 19.03.2009 N 09-004/5700

Управління валютного контролю та ліцензування 

Керівникам банків Київського регіону та їх філій 

Щодо впорядкування роботи міжбанківського та готівкового валютного ринку

У зв'язку зі збереженням на міжбанківському та готівковому ринку України наочних валютних дисбалансів, привертаємо увагу керівників уповноважених банків Київського регіону до необхідності посилення контролю за здійсненням валютних операцій.

При цьому особливо підкреслюємо необхідність дотримання вимог підпункту 1.2 пункту 1 постанови Правління Національного банку України від 18.12.2008 N 435 "Про функціонування безготівкового міжбанківського валютного ринку України" щодо узгодження зі своїми клієнтами курсу купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти за гривні на міжбанківському валютному ринку України з метою встановлення прийнятного курсу як для продавців іноземної валюти, так і для її покупців, та незначної розбіжності між курсами купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти.

Національний банк України на щоденній основі доводить до відома уповноважених банків інформацію про середньозважений курс гривні до доларів США, який склався за результатами торгів на міжбанківському валютному ринку України, та має виступати орієнтиром для здійснення уповноваженими банками операцій на міжбанківському валютному ринку України на наступний робочій день.

Враховуючи факти порушень, встановлених Головним управління при здійсненні перевірок цільового використання банками іноземної валюти, купленої на валютних аукціонах Національного банку України, повідомляємо про необхідність неухильного дотримання банками вимог листів Національного банку України від 27.02.2009 N 13-121/1220-3039, від 03.03.2009 N 1291-3147 та від 05.03.2009 N 13-215/1350-3279, як то:

куплена іноземна валюта має бути використана виключно для забезпечення виконання зобов'язань в іноземній валюті за кредитними договорами, які укладені до 15.10.2008 року;

купівля іноземної валюти для погашення заборгованості за кредитною лінією здійснюється виключно на суму відсотків та тіла кредиту, який надано клієнту до 15.10.2008 року;

курс продаж іноземної валюти, купленої на валютному аукціоні, не може перевищувати курсу аукціону +0,2 відсотка від суми купівлі, що складає збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Стягнення будь-яких комісій при здійснені операцій з погашення заборгованості фізичних осіб за кредитними договорами або підвищення курсу продажу іноземної валюти за такими операціями забороняється;

куплена на валютному аукціоні іноземна валюта повинна бути використана за цільовим призначенням протягом п'яти робочих днів з дня зарахування цієї валюти на кореспондентський рахунок уповноваженого банку. У разі невикористання протягом п'яти робочих днів купленої валюти, банк зобов'язаний на шостий робочий день продати невикористану валюту Національному банку України за курсом купівлі у день аукціону;

у випадках проведення операцій з погашення заборгованості клієнтів за кредитами через поточні рахунки, відкриття поточних рахунків клієнтам та проведення розрахункових операцій для забезпечення процедури погашення заборгованості клієнтів за кредитними договорами за рахунок іноземної валюти, що куплена на валютному аукціоні, здійснюється виключно на безоплатній основі.

Звертаємо увагу, що при відображенні в бухгалтерському обліку операцій з купівлі іноземної валюти на аукціоні необхідно дотримуватися рекомендацій Національного банку України, викладених у листах від 27.02.2009 N 12-111/314-3015, від 05.03.2009 N 12-111/337-3319 та від 11.03.2009 N 12-111/373-3476.

Головним управлінням посилений контроль за здійсненням банками та їх агентами операцій з готівковою іноземною валютою. За результатами перевірок встановлені факти не підкріплення банками іноземною валютою та гривнею як власних пунктів обміну валюти, так і відкритих на підставі агентських угод з юридичними особами. Такі дії банківських установ є порушенням вимог п. 4.15 Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України1 (далі - Інструкція) та тягнуть за собою відповідальність, передбачену вимогами глави 9 Інструкції.

____________
1 Затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 N 502 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за N 21/7342.

Щоденний моніторинг курсів купівлі-продажу готівковою іноземної валюти, який здійснюється Головним управління, свідчить про те, що деякі банки в мережі Інтернет на своїх Web-сторінках або інших інформаційних сторінках зазначають навмисно завищені курси іноземних валют для зменшення звернень населення щодо обміну валюти. Такі дії неприпустимі, так як можуть призвести до чергового підвищення готівкових курсів та сприяти створенню ажіотажного попиту на готівкову іноземну валюту. 

Головне управління пропонує уповноваженим банкам надавати пропозиції щодо впорядкування роботи міжбанківського та готівкового валютного ринку на електронну адресу управління валютного контролю та ліцензування Головного управління: V13WREG@UIHA.

 

Заступник начальника
Головного управління
 

 
О. О. Галянт
 

Опрос