Идет загрузка документа (23 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по усилению борьбы против пьянства и алкоголизма

ПВС УССР
Указ Президиума Верховного Совета от 22.06.1972 № 808-VIII
Утратил силу

УКАЗ
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР

Про заходи по посиленню боротьби проти пияцтва і алкоголізму

Указ затверджено
 Законом Української РСР
 від 28 липня 1972 року N 903-VIII

Із змінами і доповненнями, внесеними
 
Указами Президії Верховної Ради Української РСР
 від 18 вересня 1973 року N 2046-VIII
,
 від 5 вересня 1975 року N 145-IX
,
 від 16 листопада 1982 року N 4290-X
,
 від 22 червня 1984 року N 7194-X

Указ втратив чинність
 (згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР
 від 20 травня 1985 року N 280-XI)

(У тексті Указу слова "депутатів трудящих" замінено словами "народних депутатів" згідно з Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 16 листопада 1982 року N 4290-X)

В сучасних умовах, коли радянський народ успішно здійснює завдання комуністичного будівництва, все більш нетерпимим стає пияцтво.

Пияцтво завдає шкоди здоров'ю трудящих, нерідко є причиною розпаду сім'ї, згубно відбивається на вихованні дітей. Під впливом алкоголю люди втрачають почуття відповідальності перед суспільством і державою, вчиняють хуліганські дії та інші злочини. Пияцтво завдає шкоди виробництву, призводить до прогулів та інших порушень трудової дисципліни, аварій і загибелі людей.

Трудящі справедливо вимагаюсь вжиття більш ефективних заходів до викоренення пияцтва, створення нетерпимого ставлення до будь-яких його проявів.

З метою посилення боротьби проти пияцтва і алкоголізму Президія Верховної Ради Української РСР постановляє:

I. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА РОЗПИВАННЯ СПИРТНИХ НАПОЇВ У ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ І ПОЯВУ В П'ЯНОМУ ВИГЛЯДІ

1. Розпивання спиртних напоїв на вулицях, у дворах і під'їздах, на стадіонах, у скверах, парках та інших громадських місцях, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, в яких продаж спиртних напоїв на розлив дозволений виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів, а так само поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, тягнуть за собою штраф у розмірі від трьох до десяти карбованців.

Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративної відповідальності, тягнуть за собою штраф у розмірі від десяти до тридцяти карбованці.

За розпивання спиртних напоїв у громадських місцях штраф накладається начальником органу внутрішніх справ або його заступником, виконавчими комітетами селищних, сільських Рад народних депутатів або адміністративними комісіями при виконавчих комітетах селищних і сільських Рад народних депутатів, а за появу в громадських місцях у п'яному вигляді - начальником органу внутрішніх справ або його заступником.

(частина третя статті 1 в редакції Указів Президії
 Верховної Ради Української РСР від 18.09.73 р. N 2046-VIII
,
 від 16.11.82 р. N 4290-X)

Про накладення штрафу відповідні органи повідомляють адміністрацію або громадську організацію за місцем роботи, навчання чи проживання порушника.

(частина четверта статті 1 в редакції Указу Президії
 Верховної Ради Української РСР від 18.09.73 р. N 2046-VIII)

2. Органи внутрішніх справ вправі замість накладення штрафу за розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або появу в п'яному вигляді зробити порушникові попередження або направити матеріали щодо нього на розгляд громадської організації, трудового колективу або товариського суду за місцем роботи, навчання чи проживання порушника.

(стаття 2 із змінами, внесеними згідно з Указом Президії
 Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

3. Встановити, що особи, до яких протягом року неодноразово застосовувались заходи адміністративного стягнення або громадського впливу за пияцтво, можуть адміністрацією підприємств, установ і організацій за погодженням з профспілковими комітетами позбавлятися повністю або частково премій на виробництві. Ці особи можуть позбавлятися пільгових путівок у будинки відпочинку і санаторії; їм може бути перенесена черга на одержання жилплощі.

(частина перша статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 22.06.84 р. N 7194-X)

Такі ж заходи можуть застосовуватись щодо осіб, які неодноразово з'являлися на роботі у стані сп'яніння або вживали на роботі спиртні напої, і осіб, хворих на хронічний алкоголізм, які ухиляються від лікування у лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я.

(частина друга статті 3 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 05.09.75 р. N 145-IX)

Бригадири, майстри, начальники дільниць, цехів, змін та інші господарські керівники, які допускають розпивання підлеглими їм працівниками спиртних напоїв на виробництві, а також не вживають заходів до відсторонення від роботи осіб, які перебувають у стані сп'яніння, притягаються до дисциплінарної відповідальності, а у випадках, передбачених законом, - до кримінальної відповідальності.

4. Особи, які знаходяться на вулицях і в інших громадських місцях в стані сильного сп'яніння, вміщуються до медичного витверезника, за утримання в якому з них стягується плата в установленому розмірі

II. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВТЯГНЕННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ У ПИЯЦТВО

5. Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками або іншими особами, якщо ці дії не караються в кримінальному порядку, - тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі до тридцяти карбованців, що накладається на батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють, комісіями в справах неповнолітніх, а на інших осіб - адміністративними комісіями при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів.

Ті ж дії, вчинені особою, в службовій залежності від якої перебував неповнолітній, - караються позбавленням волі на строк до одного року, або виправними роботами на той же строк, або штрафом у розмірі до ста карбованців.

(частина друга статті 5 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 22.06.84 р. N 7194-X)

Втягнення неповнолітнього у пияцтво, тобто вищезазначені дії, що вчиняються систематично, карається позбавленням волі на строк до п'яти років.

6. Поява в громадських місцях в п'яному вигляді підлітків віком до шістнадцяти років, а так само розпивання ними спиртних напоїв тягнуть за собою штраф у розмірі від трьох до десяти карбованців, що накладається на батьків або осіб, які їх замінюють, комісіями в справах неповнолітніх при виконавчих комітетах районних, міських Рад народних депутатів.

7. Заборонити прийом на роботу, пов'язану з виробництвом, зберіганням і торгівлею спиртними напоями, осіб, які не досягли вісімнадцяти років.

III. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ТОРГІВЛІ СПИРТНИМИ НАПОЯМИ

8. Порушення працівниками торговельних підприємств правил торгівлі горілкою та іншими спиртними напоями, затверджених в установленому порядку, тягне за собою штраф у розмірі від десяти до двадцяти п'яти карбованців, що накладається адміністративними комісіями при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, або застосування заходів громадського впливу.

Ті ж дії, вчинені повторно протягом року після накладення штрафу або застосування інших заходів адміністративного стягнення чи заходів громадського впливу, караються виправними роботами на строк до одного року або штрафом у розмірі від п'ятдесяти до ста карбованців з позбавлення права працювати в торговельних підприємствах і підприємствах громадського харчування на строк від трьох до п'яти років чи без такого.

(частина друга статті 8 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 22.06.84 р. N 7194-X)

9. Скуповування і перепродаж громадянами горілки та інших спиртних напоїв по підвищеній ціні караються у відповідності з чинним законодавством, що передбачає відповідальність за спекуляцію.

IV. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИГОТОВЛЕННЯ, ЗБУТ, ЗБЕРІГАННЯ І ПРИДБАННЯ МІЦНИХ СПИРТНИХ НАПОЇВ ДОМАШНЬОГО ВИРОБЛЕННЯ

10. Виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, а також виготовлення без мети збуту або зберігання апаратів для їх вироблення, якщо ці дії не караються в кримінальному порядку, тягнуть адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від десяти до п'ятдесяти карбованців, що накладається народним суддею.

Дії, зазначені в частині 1 цієї статті, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, караються позбавленням волі на строк до двох років, або виправними роботами на строк до одного року, або штрафом у розмірі до трьохсот карбованців.

(стаття 10 в редакції Указу Президії Верховної
 Ради Української РСР від 18.09.73 р. N 2046-VIII)

11. Виготовлення або зберігання з метою збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення або виготовлення з метою збуту апаратів для їх вироблення, а так само збут вказаних спиртних напоїв чи апаратів караються позбавленням волі на строк від одного до трьох років з конфіскацією майна або без такої.

Ті ж дії, вчинені повторно, караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією майна або без такої.

Особи, які сприяли виготовленню самогону або інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення (надання транспорту, приміщення, апаратів для виготовлення, а також відпуск для цієї мети зерна, борошна, картоплі, цукрових буряків тощо), притягаються до кримінальної відповідальності як співучасники.

12. Особи, які придбали самогон або інші міцні спиртні напої домашнього вироблення без мети збуту, підлягають штрафу у розмірі від десяти до п'ятдесяти карбованців, або матеріали щодо цих осіб передаються на розгляд громадської організації, трудового колективу чи товариського суду за місцем роботи, навчання або проживання порушника.

(частина перша статті 12 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

Штраф накладається виконавчими комітетами селищних, сільських Рад народних депутатів або адміністративними комісіями при виконавчих комітетах районних, міських, районних у містах, селищних, сільських Рад народних депутатів.

(частина друга статті 12 в редакції Указу Президії
 Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

Самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення підлягають вилученню органами внутрішніх справ та знищенню.

(частина третя статті 12 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

V. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА КЕРУВАННЯ ТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ В СТАНІ СП'ЯНІННЯ

13. Водії транспортних засобів - автомототранспорту, міського електротранспорту, тракторів та інших самохідних машин за керування ними в стані сп'яніння підлягають штрафу в розмірі від десяти до тридцяти карбованців і позбавляються права на керування транспортними засобами на строк до двох років.

Повторне, протягом п'яти років після закінчення строку позбавлення права на керування транспортними засобами, керування ними в стані сп'яніння тягне за собою штраф у розмірі від десяти до п'ятдесяти карбованців з позбавленням права на керування транспортними засобами на строк від двох до п'яти років.

Вказані стягнення накладаються відділом (відділенням) Державної автомобільної інспекції або відділом внутрішніх справ виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.

В разі сумлінного ставлення до праці і зразкової поведінки особи, яка позбавлена в адміністративному порядку права на керування транспортними засобами, органи, що прийняли таке рішення, після закінчення не менше половини встановленого строку можуть за клопотанням адміністрації підприємств, установ або громадських організацій скоротити на час, що залишився, строк, на який особа була позбавлена цього права.

14. Керування автомототранспортним або міським електротранспортним засобом, трактором чи іншою самохідною машиною в стані сп'яніння особою, яка позбавлена права на керування транспортними засобами за таке порушення, карається позбавленням волі на строк до одного року, або виправними роботами на той же строк, або штрафом у розмірі до ста карбованців з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до п'яти років.

15. Керування автомототранспортним або міським електротранспортним засобом, трактором чи іншою самохідною машиною в стані сп'яніння особою, яка не має прав водія, тягне за собою штраф у розмірі до п'ятдесяти карбованців, що накладається відділом (відділенням) Державної автомобільної інспекції або відділом внутрішніх справ виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.

Ті ж дії, вчинені повторно протягом року, караються позбавленням волі на строк до одного року, або виправними роботами на той же строк, або штрафом у розмірі до ста карбованців.

VI. ОБМЕЖЕННЯ ДІЄЗДАТНОСТІ І ПРИМУСОВЕ ЛІКУВАННЯ ОСІБ, ЯКІ ЗЛОВЖИВАЮТЬ СПИРТНИМИ НАПОЯМИ

16. Особа, яка внаслідок зловживання спиртними напоями ставить свою сім'ю в тяжке матеріальне становище, може бути обмежена судом у дієздатності і над нею встановлюється піклування. Ця особа може укладати угоди по розпорядженню майном, а також одержувати заробітну плату, пенсію або інші види доходів і розпоряджатись ними лише за згодою піклувальника, за винятком дрібних побутових угод.

17. Хронічні алкоголіки, які ухиляються від добровільного лікування або продовжують пиячити після лікування, порушують трудову дисципліну, громадський порядок і правила соціалістичного співжиття, незважаючи на застосовані до них заходи громадського або адміністративного впливу, а так само хронічні алкоголіки, які не мають постійного місця проживання і займаються бродяжництвом чи жебрацтвом або ведуть інший паразитичний спосіб життя, якщо їх дії не підпадають під ознаки статті 214 Кримінального кодексу Української РСР, підлягають направленню до лікувально-трудового профілакторію для примусового лікування і трудового перевиховання на строк від шести місяців до двох років.

(частина перша статті 17 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

Питання про направлення до лікувально-трудового профілакторію вказаних осіб розглядається районним (міським) народним судом у відкритому судовому засіданні при наявності медичного висновку за клопотанням громадських організацій, трудових колективів або державних органів.

(частина друга статті 17 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

VII. КОМІСІЇ ПО БОРОТЬБІ З ПИЯЦТВОМ

18. Утворити при виконавчих комітетах районних, міських, обласних Рад народних депутатів і при Раді Міністрів УРСР комісії для координації діяльності державних органів і громадських організацій, спрямованої на боротьбу з пияцтвом, а також для розробки і здійснення заходів по запобіганню пияцтву і припиненню його проявів.

Вказані комісії можуть також утворюватися при виконавчих комітетах селищних і сільських Рад народних депутатів.

(частина друга статті 18 із змінами, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 16.11.82 р. N 4290-X)

Доручити Раді Міністрів УРСР розробити і внести до Президії Верховної Ради Української СРСР проект Положення про комісії по боротьбі з пияцтвом.

* * *

19. Доручити Міністерству юстиції УРСР за участю заінтересованих міністерств та відомств підготувати і внести до Президії Верховної Ради Української РСР пропозиції про зміни чинного законодавства у зв'язку з прийняттям цього Указу.

 

Перший заступник Голови
Президії Верховної Ради 
Української РСР
 

 
 
С. СТЕЦЕНКО
 

Секретар Президії Верховної Ради
Української РСР
 

 
Я. КОЛОТУХА
 

м. Київ
22 червня 1972 року
N 808-VIII
 

  

Опрос