Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Обобщение судебной практики и изучение правильности применения Таможенного кодекса Украины, вступившего в силу с 01 июня 2012 года

Апелляционный суд
Письмо от 01.09.2012

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД М. КИЄВА

УЗАГАЛЬНЕННЯ
судової практики та вивчення правильності застосування Митного кодексу України, який набрав чинності з 01 червня 2012 року

Апеляційним судом м. Києва проведено узагальнення практики розгляду районними судами м. Києва справ про адміністративні правопорушення, пов'язаних з порушенням митних правил за період набрання чинності Митним кодексом України з 01 червня по 15 серпня 2012 р. За вказаний період Солом'янським районним судом м. Києва розглянуто 117 справ зазначеної категорії. На розгляд інших районних суддів м. Києва зазначена категорія справ не надходила. При цьому Солом'янським районним судом м. Києва з розглянутих 117 справ закрито 15, з них: за відсутності події та складу правопорушення - 8; у зв'язку із закінченням строків накладення стягнення про порушення митних правил - 6; з інших підстав (ч. 1 ст. 460 МК України) - 1 справа.

1. Типові помилки, що допускаються при складанні протоколу про порушення митних правил

Згідно ч. 1 ст. 494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Тому Міністерством юстиції України 20 червня 2012 р. за N 1015/21327 затверджено та зареєстровано форми процесуальних документів у справах про порушення митних правил, у тому числі протокол про порушення митних правил.

Протокол про порушення митних правил є основним джерелом доказів. Проте він може бути визнаний таким лише за умов: по-перше, коли протокол складений уповноваженою посадовою особою митних органів; по-друге, складений не пізніше термінів, передбачених для накладення адміністративного стягнення; по-третє, зміст протоколу відповідає усім вимогам, передбаченим ст. 494 МК України.

Ст. 490 МК України визначено коло посадових осіб митних органів, уповноважених складати протокол про порушення митних правил. Однак законодавець чітко не визначив, які ж посадові особи мають право на складання протоколів, а тому, на нашу думку, для з'ясування цього питання потрібно звертатися до посадових інструкцій осіб, які склали протоколи та яким надане таке право. Окрім того, оскільки посадові особи уповноважуються на складання протоколу про порушення митних правил керівником Державної митної служби України або керівником митниці, то слід звертатися також до відомчих нормативних актів. Проте судами при розгляді справ про порушення митних правил не завжди перевіряються повноваження посадових осіб, що склали протокол про порушення митних правил, що може бути наслідком прийняття незаконних рішень.

П. 3 ч. 2 ст. 494 МК України встановлено, що протокол про порушення митних правил повинен містити необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності. При цьому слід виходити з того, що згідно із ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України можуть бути лише особи, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи підприємств.

Крім цього, ст. 489 МК України зобов'язано посадову особу при розгляді справи про порушення митних правил з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, та чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності.

З наведених норм закону випливає, що суд може прийняти до провадження справу про порушення митних правил та розглянути її по суті, коли особа, яка вчинила правопорушення, встановлена та щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення. У разі якщо особа не встановлена, суди, згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 527 МК України, повинні приймати рішення про проведення додаткової перевірки для встановлення особи, що вчинила правопорушення. Такі ж рекомендації містяться в п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України N 8 від 03.06.2005 р. "Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил".

Проте деякими посадовими особами Київської регіональної митниці, уповноваженими на складання протоколів про порушення митних правил, зазначених положень закону, не враховано при складані протоколів: N 1911/10000/11 від 14.11.2011 р., N 0174/10000/12 від 14.01.2012 р., N 0588/10000/12 від 10.04.2012 р., N 0589/10000/12 від 10.04.2012 р., N 0674/10000/12 від 07.05.2012 р., N 0827/10000/12 від 27.06.2012 р. та ін., по фактах переміщення відправниками міжнародних поштових відправлень через митний кордон України, заборонених до пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів: холодної зброї та спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, у зв'язку з чим у названих протоколах взагалі не вказані особи, які вчинили правопорушення.

Опрос