Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Коммюнике Секретаря Европейского суда по правам человека относительно решения по делу "Карсай против Венгрии"

Европейский суд по правам человека
Коммюнике от 01.12.2009

РАДА ЄВРОПИ
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

Комюніке Секретаря Європейського суду з прав людини стосовно рішення у справі "Карсай проти Угорщини"1

Ключовий висновок: право історика на свободу вираження поглядів було порушено покладенням на нього обов'язку опублікувати спростування.

У рішенні, ухваленому 1 грудня 2009 року в справі "Карсай проти Угорщини", Європейський суд з прав людини (далі - Суд) постановив, що

• було порушено ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (право на свободу вираження поглядів).

Відповідно до ст. 41 Конвенції Суд призначив сплатити заявнику 4000 євро як компенсацію моральної шкоди.

____________
1 Повний текст рішення див. на сайті www.echr.coe.int

Обставини справи

Заявник Лазло Карсай є громадянином Угорщини, народився 1950 року та мешкає у м. Будапешті. Він є істориком та працює професором в університеті. У 2004 році в Угорщині постали дебати щодо виправданості спорудження пам'ятника колишньому прем'єр-міністру цієї держави Палю Телеці, котрий відомий своєю співпрацею з нацистською Німеччиною та ухваленням антисемітського законодавства. Заявник написав статтю, в якій розкритикував правоцентристську пресу (зокрема журналіста Б. Т.) за їх прихильне ставлення до згаданого політика, а також осудив пресу за використання антисемітських тверджень. Журналіст Б. Т. звернувся до суду з позовом про захист честі та гідності, стверджуючи, що деякі висловлювання заявника зашкодили його репутації. Журналіст, зокрема, згадав про вислів "ганив євреїв". Регіональний суд відмовив позивачу у задоволенні його вимог, відзначивши, що згадані висловлювання стосувалися не його особисто, а правоцентристської преси загалом. Це рішення було переглянуто апеляційним судом, який постановив, що відповідні висловлювання можна вважати такими, що стосуються Б. Т., а заявник не спромігся довести їхню правдивість. Відтак Суд зобов'язав п. Карсая опублікувати спростування та сплатити судові витрати. У червні 2006 року Верховний суд підтримав таке рішення.

Опрос