Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О побуждении к выполнению обязательств по договору банковского счета

Апелляционный хозяйственный суд
Постановление от 11.03.2009 № 22/264/08

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

11.03.2009 р. 

Справа N 22/264/08 

Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі: головуючий, суддя Кагітіна Л. П., судді Кагітіна Л. П., Мойсеєнко Т. В., Шевченко Т. М., при секретарі Акімовій Т. М. (за участю представників: позивача - С. В. Д., відповідача - Д. А. О., М. Т. В.) розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" на рішення господарського суду Запорізької області від 15.12.2008 р. у справі N 22/264/08 за позовом: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи (69096, м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 2) до відповідача: Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" (69600, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 20-а) про спонукання до виконання зобов'язань за договором.

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом про припинення дії Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" з накладення мораторію на грошові кошти, що є власністю Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи, яка порушує право Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи з володіння, користування та розпорядження належними йому грошовими коштами та спонукання Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" виконати зобов'язання за договором шляхом перерахування коштів Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи, згідно платіжного доручення N 3671 від 31.10.2008 року.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 15.12.2008 р. у справі N 22/264/08 (суддя Скиданова Ю. О.) позов задоволено частково. Зобов'язано Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" виконати зобов'язання за договором шляхом перерахування коштів Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи, згідно платіжного доручення N 3671 від 31.10.2008 року. Стягнуто з Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи 85 грн. 00 коп. державного мита, та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В іншій частині позову відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що суд дійшов висновку, що відповідачем не правомірно було повернуто та заблоковано грошові кошти на рахунку позивача, а отже позовні вимоги, в частині спонукання відповідача виконати зобов'язання за договором шляхом перерахування коштів позивача, згідно платіжного доручення N 3671 від 31.10.2008 р., підлягають задоволенню. Що стосується позовних вимог в частині припинення дій відповідача з накладення мораторію на грошові кошти, що є власністю позивача, які порушують право позивача з володіння, користування та розпоряджання належними йому грошовими коштами, то суд в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовив, оскільки фактично дія мораторію на даний випадок не розповсюджується, саме тому відповідач повинен виконувати зобов'язання за договором банківського рахунку N 437-08р. від 30.07.2008 року.

Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк (закрите акціонерне товариство) в особі філії "Відділення Промінвестбанку в м. Запоріжжя" не погодився з рішенням господарського суду Запорізької області від 15.12.2008 р. у справі N 22/264/08 та звернувся до Запорізького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 15.12.2008 року повністю та прийняти нове рішення, яким залишити без задоволення позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Дніпровської електроенергетичної системи. При цьому вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню. Посилається на те, що висновок суду про нерозповсюдження мораторію на обслуговування поточних операцій за договором банківського рахунку є неправильним, внаслідок неправильного застосування ч. 4 ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Зазначає, що вказана норма закону містить лише вичерпний перелік зобов'язань, на які не поширюється мораторій та до яких не відносяться вимоги позивача по справі щодо перерахування коштів у сумі 6168740,53 грн., оскільки строк його виконання настав до 07.10.2008 року. Вказує, що згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, за договором банківського рахунку позивач є кредитором, а банк - боржником. Зазначає, що висновок суду про те, що вимоги позивача та зобов'язання відповідача у спірних правовідносинах не є майновими, на які поширюється дія мораторію необґрунтований жодною нормою законодавства, зроблений з порушенням, без застосування ст. 3 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів", п. 10 ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та неправильного застосування ст. 1066 Цивільного кодексу України. посилається на те, що на банківському рахунку обліковуються не гроші, а лише "вимоги, зобов'язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів". Вважає, що на банк відповідно до ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" поширюється дія мораторію, оскільки зобов'язання банку по перерахуванню коштів у сумі 6168740,53 грн. є майновим зобов'язанням та виникло до 07.10.2008 року.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос