Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О возмещении имущественного и морального ущерба

Районный суд
Решение от 20.01.2009 № 2-445/2009

ПАВЛОГРАДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

20.01.2009 р. 

Справа N 2-445/2009 

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді: Сторожука С. М., при секретарі: Дробот О. Ю., за участю представника позивача: ОСОБА_1, розглянувши у відкритому заочному судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства комерційного банку ІНФОРМАЦІЯ_1 про відшкодування майнової та моральної шкоди, встановив:

ОСОБА_2 звернулася до суду до Закритого акціонерного товариства комерційного банку ІНФОРМАЦІЯ_1 з позовною заявою, в якій просила суд: стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування спричиненої їй майнової шкоди суму у розмірі - 21000,60 гривень; зобов'язати відповідача сплатити на її користь відсотки, нараховані відповідно з умовами договору до дня фактичного повернення вкладу; стягнути з відповідача на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди 3000 гривень; стягнути з відповідача на її користь усі понесені нею судові витрати.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що 1 квітня 2008 року між нею та відповідачем було укладено договір про вклад ІНФОРМАЦІЯ_2 із щомісячними виплатами у валюті (євро). На виконання зазначених умов договору вона розмістила на вкладному рахунку у відповідача кошти в розмірі - 2700 євро за ставкою 9 % річних. Строк дії договору 12 місяців, до 1 квітня 2009 року.

22 жовтня 2008 року вона звернулася до відповідача з заявою про розірвання вищевказаного депозитного договору та повернення їй суми вкладу і нарахованих відповідно з умовами договору відсотків за час користування відповідачем її грошовими коштами, однак відповідач відмовився розірвати з нею договір.

Станом на 24 листопада 2008 року курс Національного банку України до європейської валюти складає 7,778 гривень за 1 євро, таким чином відповідач зобов'язаний повернути їй вклад у розмірі - 21000,60 гривень.

Крім того, вона вважає, що їй спричинено моральну шкоду, яку вона оцінює в розмірі - 3000 гривень.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, спираючись на доводи, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день та час слухання справи, причини неявки суд визнав не поважними. На підставі ст. 225 ЦПК України, суд ухвалив розглядати справу заочно.

Дослідивши матеріали цивільної справи суд встановив наступне: 1 квітня 2008 року між позивачем та відповідачем укладено договір НОМЕР_1 про вклад ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі - 2700 євро строком на 12 місяців по 1 квітня 2009 року включно, за ставкою 9 % річних.

22 жовтня 2008 року позивач звернулася до відповідача з заявою про розірвання договору та повернення їй суми вкладу і нарахованих відповідно до умов договору відсотків за час користування відповідачем її грошовими коштами, однак відповідач відмовив їй у вчиненні відповідних дій.

У відповідності до ч. 2 ст. 1060 ЦК України за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника.

Частиною 3 ст. 1060 ЦК України якщо відповідно до договору банківського вкладу вклад повертається вкладникові на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, проценти за цим вкладом виплачуються у розмірі процентів за вкладами на вимогу, якщо договором не встановлений більш високий процент.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на її користь в рахунок відшкодування спричиненої їй майнової шкоди суми у розмірі - 21000,60 гривень та зобов'язання відповідача сплатити на її користь відсотки нарахованих відповідно з умовами договору до дня фактичного повернення вкладу обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Разом з тим, суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача на її користь в рахунок грошового відшкодування моральної шкоди суми в розмірі - 3000 гривень - необхідно відмовити, оскільки:

Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Таким чином, законодавством передбачено обов'язок винної особи відшкодувати моральну шкоду, однак з матеріалів справи вбачається, що порушення прав позивача відбулося не з вини відповідача, який виконував постанову Правління Національного банку України від 11 жовтня 2008 року, пунктом 2.4 якої передбачено, що банки повинні виконувати свої зобов'язання за всіма типами договорів із залученням коштів у будь-якій валюті лише в разі настання строку завершення зобов'язань, незалежно від категорії контрагентів. Тобто відповідач фактично виконував вимогу Національного банку України, яка є обов'язковою до виконання, оскільки саме Національний банк України є державним регулятором банків, що прямо передбачено Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Питання про судові витрати судом повинно бути вирішено у відповідності до вимоги ст. 88 ЦПК України, якою передбачено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214 - 215, 218, 225, 226, 228 ЦПК України, ст. ст. 1060, 1167 ЦК України, суд вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Закритого акціонерного товариства комерційного банку ІНФОРМАЦІЯ_1 про відшкодування майнової та моральної шкоди задовольнити частково.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства комерційний банк ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2):

- в рахунок виплати грошової суми вкладу - 21000 (двадцять одну тисячу) гривень 60 копійок;

- в рахунок відшкодування судових витрат суму у розмірі - 30 (тридцять) гривень.

Зобов'язати Закрите акціонерне товариство комерційний банк ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_2, відповідно до умов договору НОМЕР_1 та додаткової угоди НОМЕР_2 до вказаного договору, відсотки до дня фактичного повернення суми вкладу.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства комерційний банк ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі - 210 (двісті десять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя 

С. М. Сторожук 

Опрос