Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании противоправными и отмене п. 3 постановления Кабинета Министров Украины от 25.03.2014 N 81, постановлений Национальной комиссии, осуществляющей государственное регулирование в сфере энергетики от 03.04.2014 N 420, от 03.04.2014 N 421

Окружной административный суд
Постановление от 09.10.2014 № 826/9916/14
редакция действует с 20.10.2016

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА

09.10.2014 р.

 N 826/9916/14

Постанову залишено без змін
(згідно з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду
 від 20 жовтня 2016 року)

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Мазур А. С., суддів - Літвінової А. В., Кротюка О. В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, про визнання протиправними та скасування п. 3 постанови КМ України від 25.03.2014 N 81 "Про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг", постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 03.04.2014 N 420 "Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення", від 03.04.2014 N 421 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13 липня 2010 року N 812", встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування п. 3 постанови КМ України від 25.03.2014 N 81 "Про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг" та постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 03.04.2014 N 420 "Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення" і N 421 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13 липня 2010 року N 812"; зобов'язання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердити роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, на рівнях, які були визначені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України N 812 від 13.07.2010 року "Про затвердження Роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру "Артек" і Українського дитячого центру "Молода гвардія".

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що оскаржувані п. 3 постанови КМ N 81, постанови НКРЕ N 420, 421 є протиправними, оскільки не мають належного обґрунтування, прийняті всупереч діючим нормативно-правовим актам та з порушенням порядку підготовки проекту акта КМ, звужують існуючі права громадян, які є споживачами природного газу, що використовується для потреб населення. До повноважень КМ не входить надання органам державної влади вказівок (рекомендацій) щодо встановлення цін, у тому числі на природний газ для потреб населення. Крім того, постанова КМ N 81 призвела до зменшення кількості людей, які будуть реально сплачувати за спожитий природний газ, постанова прийнята без дотримання необхідного балансу з несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів споживачів природного газу, без дотримання принципу верховенства права. Підвищення ціни на газ для громадян України призведе до суттєвого погіршення життєвого рівня громадян України та порушення їхніх прав. Крім того, не було проведено громадських обговорень та консультацій з громадськістю при розробці проекту оскаржуваної Постанови N 81. Повноваження щодо встановлення цін на природний газ для населення наділено НКРЕ, як незалежний орган, на прийняття рішень якого не повинні впливати інші органи державної влади, в тому числі Кабінет Міністрів України. Постановою КМ N 81 Уряд, ігноруючи вимоги законодавства щодо Механізму формування та розрахунку роздрібних цін на природний газ для населення, безпідставно та за відсутності належних обґрунтувань та розрахунків фактично надав обов'язкові до виконання рекомендації НКРЕ встановлювати роздрібні ціни на природний газ у певному розмірі, що значно погіршує існуючі права громадян, які є споживачами природного газу. Разом з тим, НКРЕ на виконання постанови N 81 приймає постанови N 420 і N 421. Оскільки постанова КМУ N 81 була винесена без відповідних законних підстав, за відсутності належного обґрунтування в порушення порядку, встановленого Регламентом, вважає її протиправною. У нерозривному зв'язку з протиправною постановою КМУ N 81 вважає також протиправними постанови НКРЕ N 420, та N 421, які прийняті на виконання постанови N 81. Просила позов задовольнити та справу слухати у її відсутності.

Представник КМ України у судове засідання не з'явився, проте надав заперечення проти позову, у яких зазначив, що оскаржувана постанова КМ України була прийнята з метою вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг. Оскаржуваний акт спрямований на виконання завдання спільного для всіх регіонів України: надійного забезпечення потреб населення у природному газі та тепловій енергії, зменшення різниці між цінами закупівлі та реалізації імпортованого газу підприємствам теплоенергетики та різниці в тарифах на теплову енергію для населення. Проект постанови КМ України "Про вдосконалення державної політики регулювання цін на природний газ і тарифів на теплову енергію та забезпечення посилення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг" був розроблений Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та доопрацьовано Міністерством фінансів України. Проект оскаржуваного акта погоджено без зауважень Першим заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі України, Міністром енергетики та вугільної промисловості України. До проекту акта висловлено зауваження (пропозиції), які враховано - Головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, В. о. Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Міністром соціальної політики України. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідно до параграфу 39 Регламенту Кабінету Міністрів України вважається таким, що погодило проект без зауважень. Визначення фіксованих та регульованих цін (тарифів) є виключною компетенцією Кабінету Міністрів України та уповноважених ним державних органів. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 N 81 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2014 N 106 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 N 81") розроблена та прийнята з метою виконання рекомендацій Міжнародного валютного фонду щодо зменшення дефіциту Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" та цінової політики на природний газ та теплову енергію. У зв'язку з наведеним, просив у задоволенні позову відмовити.

Представник НКРЕ проти позову заперечив та пояснив, що оскаржуваною постановою КМ України N 81 НКРЕ рекомендовано здійснювати визначення роздрібних цін на природний газ для потреб населення та граничного (максимального) рівня ціни природного газу для суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та постачання гарячої води, виходячи з єдиної середньозваженої закупівельної ціни на природний газ як товар залежно від його походження (газ власного видобутку та імпортований). З 1 травня 2014 року зросли тарифи, які є складовими кінцевих цін на природний газ: загальний тариф на транспортування природного газу збільшився на 23,7 %, середньозважений тариф на постачання природного газу - на 9,6 %. Основними факторами, які вплинули на збільшення собівартості послуг з транспортування, розподілу та постачання природного газу, стало зростання вартості газу, який використовується підприємствами на виробничо-технологічні витрати та нормовані втрати (ВТВ) та зменшення обсягів транспортування, розподілу та постачання природного газу. Зростання ціни природного газу та ВТВ та відповідне зростання витрат газотранспортних та газорозвідувальних підприємств склало 51,8 %, при цьому, дол. обсягів природного газу, що використовується на виробничо-технологічні витрати та нормовані втрати, в загальних обсягах транспортування природного газу магістральними трубопроводами складає 1,87 %, а в загальних обсягах розподілу природного газу - 2,06 %. В структурі собівартості послуг з транспортування та розподілу природного газу, враховуючи рівень ціни на природний газ, такі витрати складають відповідно 63,9 % та 46,9 %. Прийнята до розрахунку роздрібних цін середня ціна реалізації природного газу не відшкодовує повної вартості природного газу. За умови ціни імпортованого природного газу 268,5 дол. США за 1000 куб. м розрахункова середньозважена закупівельна ціна на природний газ як товар становить 1477,4 грн. за 1000 куб. м, тоді як прийнята до розрахунку роздрібних цін на природний газ для потреб населення становить 1309,20 грн. за 1000 куб. м. Положеннями постанови N 81 рекомендовано установити протягом 2015 - 2017 років роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, диференційовані залежно від річного обсягу та видів споживання, на економічно обґрунтованому рівні, які забезпечать повне відшкодування єдиної середньозваженої закупівельної ціни на природний газ як товар. А тому підстав для зниження роздрібних цін на природний газ для потреб населення до рівнів, які були зазначені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.07.2010 N 812 на сьогодні немає. Просив у задоволенні позову відмовити.

Опрос