Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О расторжении договора и возвращении имущества

Высший хозяйственный суд
Постановление от 29.01.2015 № 911/1889/14

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

29.01.2015 р.

Справа N 911/1889/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - судді Добролюбової Т. В., суддів - Гоголь Т. Г. (доповідач), Швеця В. О. розглянув у відкритому судовому засіданні (за участю представників сторін за позовом: прокурора - С. О. В. (ст. прокурор відділу ГПУ, посв. [...]), позивача-1 - не з'явились, повідомлені належно, позивача-2 - З. О. О., дов. [...], відповідача - Ш. В. В., дов. [...]) касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дом Лесника" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2014 у справі N 911/1889/14 господарського суду Київської області за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі: 1) Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства; 2) Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дом Лесника" про розірвання договору та повернення майна.

Заступник прокурора Київської області звернувся до Господарського суду Київської області із позовом в інтересах держави в особі Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства і Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дом Лесника" про розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками від 01.10.2012, укладеного між позивачем-2 і відповідачем, та повернення Дніпровсько-Тетерівському державному лісомисливському господарству лісових ділянок, загальною площею 2,6480 га, а саме: 1,9700 га у виділах 1, 2, 4, 5, 6 кварталу 54 та 0,6780 га у виділах 11, 12, 13, 21, 22 кварталу 55, виділу 9 кварталу 23 Сухолуцького лісництва, які розташовані на території Сухолуцької сільської ради Вишгородського району Київської області. Прокурор вказував на те, що відповідачем на спірних лісових ділянках без погодження з постійним лісокористувачем - Дніпровсько-Тетерівським державним лісомисливським господарством були зведені споруди та будівлі. Наведене, на думку прокурора, є підставою для розірвання спірного договору оренди та повернення лісових ділянок позивачеві-2. Позов обґрунтований приписами статей 18, 20, 22, 74 Лісового кодексу України, статей 526, 611, 651 Цивільного кодексу України, статті 141 Земельного кодексу України.

Рішенням господарського суду Київської області від 30.07.2014 (суддя - Лопатін А. В.) позов задоволено. Місцевий господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання спірного договору та повернення лісових ділянок постійному лісокористувачеві, оскільки відповідачем в порушення умов договору і вимог законодавства без дозволу постійного лісокористувача було здійснено забудову спірних лісових ділянок та споруджено на них капітальні будівлі і споруди.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2014 (судді: Тищенко О. В., Іоннікова І. А., Тарасенко К. В.) перевірене рішення у справі залишено без змін з тих же підстав.

До Вищого господарського суду України з касаційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Дом Лесника", яке просить рішення і постанову у справі скасувати та відмовити у позові. Скаржник вважає, що судами порушені приписи статей 9, 651 Цивільного кодексу України, статті 22 Лісового кодексу України, статей 1, 33 Господарського процесуального кодексу України. Товариство наголошує на тому, що воно не припускалося істотного порушення умов спірного договору та не вчиняло дій спрямованих на завдання шкоди навколишньому природному середовищу. Скаржник також вказує на те, що стаття 22 Лісового кодексу України врегульовує відносини щодо припинення права постійного користування лісами, між тим, у відповідача за спірним договором виникло право тимчасового користування земельними ділянками лісового фонду. В судовому засіданні скаржник зауважував на необхідності призначення у справі судової експертизи.

Від Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому воно просить залишити без змін судові акти у справі.

Опрос