Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О взыскании суммы

Высший хозяйственный суд
Постановление от 29.01.2013 № 5011-16/11067-2012

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

29.01.2013 р.

Справа N 5011-16/11067-2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - Плюшка І. А., суддів: Кочерової Н. О., Самусенко С. С., розглянувши касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто " на постанову Київського апеляційного господарського суду від 27.11.2012 р. у справі N 5011-16/11067-2012 господарського суду міста Києва за позовом публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" до відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" про стягнення 7248,37 грн., за участю представників сторін: від позивача: не з'явилися, від відповідача: не з'явилися, встановив:

У серпні 2012 року публічне акціонерне товариство "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" звернулося до господарського суду з позовом до відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" про стягнення в порядку регресу заборгованості у розмірі 6531,31 грн., 504,79 грн. пені, 179,61 грн. трьох відсотків річних та 32,66 грн. інфляційних нарахувань, а всього - 7248,37 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що виплативши страхувальнику відповідно до договору добровільного страхування транспортного засобу страхове відшкодування в розмірі 6531,31 грн., він зазнав збитків та набув згідно ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України "Про страхування" права зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяний збиток, якою є відповідач, як страховик винної у скоєнні ДТП особи. Відтак, позивач вважає, що відповідач зобов'язаний відповідно до ст. 22 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" відшкодувати позивачу збитки в розмірі виплаченого страхового відшкодування, а за несвоєчасну сплату в порядку регресу страхового відшкодування - сплатити позивачу суму боргу з урахуванням сум пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних.

Рішенням господарського суду міста Києва від 04.10.2012 р. (суддя - Ярмак О. М.) позов задоволено частково. Стягнуто з відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" на користь публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" в особі Центральної філії 6531,31 грн. відшкодування та 1450,28 грн. судового збору. В решті позову відмовлено.

При цьому місцевий господарський суд виходив з того, що позивач, виплативши страхове відшкодування потерпілій внаслідок ДТП особі за договором добровільного страхування транспортного засобу, набув відповідно до ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України "Про страхування" права зворотної вимоги, яке страхувальник мав до відповідача, як страховика особи за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. У зв'язку з цим, оскільки доказів оплати відповідачем витрат позивача не надано, то позовні вимоги суд визнав обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відмовляючи у стягненні з відповідача сум пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних, місцевий господарський суд виходив з того, що стаття 625 ЦК України, на підставі якої позивачем розраховано суми інфляційних втрат та трьох відсотків річних, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки передбачає відповідальність за порушення грошових (договірних) зобов'язань, які у даній справі між сторонами відсутні. Крім того, суд також прийшов до висновку, що позивач набув права зворотної вимоги до відповідача виключно в межах фактичних витрат без права розширення цих меж шляхом додаткового нарахування пені, інфляційних нарахувань та трьох відсотків річних.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.11.2012 р. (судді: Пашкіна С. А. - головуючий, Баранець О. М., Калатай Н. Ф.) апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Українська страхова компанія "Гарант-Авто" залишено без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 04.10.2012 р. залишено без змін.

Опрос