Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О некоторых вопросах практики решения споров, связанных с применением земельного законодательства

Высший хозяйственный суд
Письмо от 16.11.2001 № 01-8/1228

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ОГЛЯДОВИЙ ЛИСТ

від 16.11.2001 р. N 01-8/1228

Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням земельного законодавства

Вищий господарський суд України в порядку інформації надсилає огляд практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням земельного законодавства.

1. Припинення права користування земельною ділянкою у разі її вилучення з метою надання у користування іншій особі за відсутності згоди на це землекористувача, а також у випадку використання землі не за цільовим призначенням здійснюється лише у судовому порядку

Рішенням Вищого арбітражного суду України від 19.05.2000 відмовлено у задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства (далі - товариство) про визнання недійсним рішення міської ради "Про надання і вилучення земельних ділянок" у частині припинення права користування товариства земельною ділянкою та затвердження проекту відведення цієї ділянки науково-виробничому кооперативу (далі - кооператив) з огляду на відсутність у товариства відповідних документів на підтвердження права землекористування та його добровільну відмову від користування спірною земельною ділянкою.

Постановою судової колегії Вищого арбітражного суду України по перегляду рішень, ухвал, постанов рішення Вищого арбітражного суду України від 19.05.2000 скасовано, а справу направлено на новий розгляд з посиланням на неповне з'ясування арбітражним судом усіх обставин, що мають значення для справи, зокрема правомірності визнання товариства належним землекористувачем, встановлення відповідних меж земельної ділянки відносно ділянок інших землекористувачів, її цільове використання, збереження цілісності майнового комплексу товариства у процесі його приватизації.

За результатами нового розгляду рішенням Вищого арбітражного суду України від 28.09.2000 позов товариства до міської ради задоволено з посиланням на відсутність доказів його відмови від земельної ділянки та порушення порядку припинення права землекористування, регламентованого статтями 27, 29 та 31 Земельного кодексу України. Відсутність у товариства правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою не може розглядатися як відсутність у нього права землекористування взагалі, оскільки відповідне право набуто ним як правонаступником державного підприємства, якому рішенням міськвиконкому від 25.08.64 було відведено цю земельну ділянку для розширення території підприємства.

Розглянувши протест заступника Генерального прокурора України на рішення Вищого арбітражного суду України від 28.09.2000, судова колегія Вищого арбітражного суду України по перегляду рішень, ухвал, постанов постановою від 18.01.2001 задовольнила протест, скасувала назване рішення та відмовила у позові з посиланням на використання товариством земельної ділянки не за цільовим призначенням, а саме: надання дозволу на її використання іншим юридичним особам та незаконне отримання плати за землю, тобто перевищення прав землекористувача.

Голова Вищого арбітражного суду України опротестував постанову від 18.01.2001 і просив її скасувати з огляду на неправильне застосування судом норм земельного законодавства, а рішення від 28.09.2000 залишити без зміни з посиланням на безпідставність припинення права користування земельною ділянкою через відсутність доказів про добровільну відмову товариства від земельної ділянки.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос