Идет загрузка документа (19 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об утверждении Положения о государственной регистрации фильмов

Минкультуры
Положение, Приказ от 31.08.2004 № 571
редакция действует с 18.07.2014

Про затвердження Положення про державну реєстрацію фільмів

Наказ Міністерства культури і мистецтв України
від 31 серпня 2004 року N 571

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
13 жовтня 2004 р. за N 1306/9905

Із змінами і доповненнями, внесеними
 наказом Міністерства культури України
 від 4 червня 2014 року N 421

У зв'язку з прийняттям Закону України "Про захист суспільної моралі" та відповідно до Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2001 N 294), НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про державну реєстрацію фільмів (додається).

2. Скасувати наказ Міністерства культури і мистецтв України від 16.09.98 N 391.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Т. Г. Кохана.

 

Міністр 

Ю. П. Богуцький 

 

ПОЛОЖЕННЯ
про державну реєстрацію фільмів

I. Загальні положення

(Положення доповнено назвою розділу I згідно з наказом
 Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421,
 у зв'язку з цим розділи I - III вважати відповідно розділами II - IV)

1. Державна реєстрація фільмів здійснюється згідно з Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2001 року N 294).

2. Реєстрації підлягають усі художні, документальні, науково-просвітницькі, учбові, анімаційні кіно- і відеофільми (далі - фільми) вітчизняного, зарубіжного та спільного виробництва, які мають права на розповсюдження і демонстрування в Україні.

3. Реєстрацію фільмів здійснює Державне агентство України з питань кіно (далі - Держкіно України), після чого власнику відповідних прав видається державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів (далі - прокатне посвідчення). Прокатні посвідчення засвідчуються круглою печаткою Держкіно України для державних посвідчень.

(пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421)

4. Під час державної реєстрації для кожного фільму встановлюється один з індексів, що визначає глядацьку аудиторію та відповідно до неї умови розповсюдження і демонстрування фільму.

II. Індекси фільмів, що не мають обмеження глядацької аудиторії

"ДА" - дитяча аудиторія

"ЗА" - загальна аудиторія.

Фільми з індексом "ДА" - це фільми, спеціально створені для дітей і доступні за сюжетом для дитячого сприйняття. Повна відсутність у цих фільмах у будь-якій формі грубості, насильства, жорстокості, непристойних виразів.

Фільми з індексом "ЗА"- категорія загальнодоступних фільмів, для глядачів будь-якого віку. Фільми цієї категорії розраховані на сімейний перегляд. Тобто такі, що порушують теми, які однаково цікаві та зрозумілі більшості глядачів незалежно від їх віку, інтелектуального рівня, соціального стану. Як правило, вони вирішені в доступній розважальній формі. Пропагують сімейні цінності. Реалії складної дійсності (смерть, страждання, горе, насильство тощо) подаються з максимальною умовністю.

Виключаються будь-які сцени, які можуть негативно впливати на психіку людей, а особливо дітей: натуралістичний показ жорстокості і насильства, фізіології сексу; допускається тільки естетизована демонстрація оголеного тіла, орієнтована на зразки високого мистецтва.

IІI. Індекси фільмів, які мають обмеження глядацької аудиторії

Кожне з обмежень є наслідком грунтовного аналізу фільму в залежності від кількості та ступеня наявності тих чи інших тем або ситуацій.

"14" - фільми, перегляд яких дозволяється дітям до 14 років тільки в супроводі батьків. Фільми цієї категорії порушують теми і проблеми, характерні для навколишньої дійсності в усій її складності. Як правило, їх утілення здійснюється в таких жанрах, як трагедія, драма, трагікомедія, які передбачають більш жорсткий показ дійсності, ніж фільми категорії "ЗА". Самостійний перегляд дітям до 14 років забороняється.

Батьки попереджаються про те, що тема і зміст фільму розраховані на більш зрілих глядачів і не підходить дітям до 14 років. Фільми цієї категорії можуть мати обмежене зображення оголеного тіла без сцен сексуальної поведінки.

Можливі сексуальні натяки і асоціації. Фільм може включати сцени з незначним ступенем насильства та жорстокості, без надмірного натуралістично вираженого кровопролиття.

"16" - фільми, перегляд яких забороняється особам до 16 років. Глядачі попереджаються, що тема або зміст фільмів призначено для більш зрілої аудиторії, ніж фільми категорії "ЗА" та "14". Передбачається, що цю категорію складають глядачі, що мають певний життєвий досвід і здатні сприймати ускладнену мову художнього твору.

Фільми цієї категорії можуть мати сцени з обмеженим ступенем насильства та жорстокості, такі як бійки, застосування зброї без надмірного кровопролиття, обмежене зображення нещасного випадку або катастрофи. Вони також можуть мати сцени, що включають короткі й епізодичні зображення оголеності, сцени кохання без сексуальної поведінки, епізодичне використання грубих слів, ненормативної лексики, якщо вона підкреслює належність персонажів до певних прошарків суспільства, присутня в оригіналі за задумом режисера і необхідна для розвитку сюжету. Такі сцени повинні бути короткими за хронометражем (до 3 хвилин), зняті з використанням засобів художньої виразності, їх необхідність обумовлена логікою сюжету. Можуть бути присутні проблеми нетрадиційних сексуальних відносин за умови, якщо вони вирішені коректно і тільки на вербальному рівні.

До цієї категорії можуть бути віднесені фільми, які мають художню цінність, створені в руслі сучасних течій та напрямків кіно або молодіжної субкультури, мають деякі сцени, що виходять за межі загальноприйнятої моралі, важливі для сприйняття сюжету.

"18" - фільми, перегляд яких забороняється особам віком до 18 років та дозволений тільки для дорослого глядача.

Ця категорія включає фільми таких жанрів, як бойовики, трилери, містика, специфічними атрибутами яких є сцени насильства, жорстокості, показ жахливого, патологічного натуралізму. Їх наявність має бути виправдана логікою сюжету та втілена на екрані з максимальним ступенем умовності (тобто використання спецефектів, що виключають шокуючий натуралізм). У фільмах цієї категорії можуть мати місце художньо виправдане насильство, у тому числі сексуальне, наочне зображення катастроф, жахів, відвертої оголеності (включаючи статеві органи), імітація сексуальних актів, доречне вживання непристойностей. Крім цього до цієї категорії можуть відноситись фільми, що мають художньо виправдані сцени антисоціальної поведінки у відверто переконливій формі.

"X21" - фільми, перегляд яких забороняється особам до 21 року і демонстрування їх дозволяється за обмеженою умовою. Це всі типи еротичної продукції (для телебачення становить виняток так звана еротична версія порнографії, яка у світовій практиці має індекс - "XX"). А також фільми, які мають цінність як твори мистецтва, з включенням сцен статевих актів, що окремо від твору можуть виглядати як порнографія, але не вульгарні за своєю суттю. Фільми цієї категорії можуть мати художньо виправдані сцени насильства, жорстокості, надзвичайно наочне зображення катастроф, жахів, відвертої оголеності.

Установлена класифікація фільму має обов'язковий характер для юридичних і фізичних осіб, які займаються розповсюдженням і демонструванням фільмів.

IV. Відмова в оформленні прокатного посвідчення та реєстрації

(назва розділу IV у редакції наказу Міністерства
 культури України від 04.06.2014 р. N 421)

1. Держкіно України відмовляє в державній реєстрації та видачі прокатного посвідчення у разі:

невідповідності поданих документів та матеріалів вимогам пункту 6 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року N 1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2001 року N 294), та Закону України "Про кінематографію";

наявності висновку експертної комісії щодо фільмів, які пропагують війну, насильство, жорстокість, фашизм і неофашизм, спрямовані на ліквідацію незалежності України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, приниження нації, неповагу до національних і релігійних святинь, приниження особистості, що пропагують невігластво, неповагу до батьків, а також наркоманію, токсикоманію, алкоголізм та інші шкідливі звички; фільмів порнографічного характеру.

(пункти 1 - 17 розділу IV замінено пунктом 1 згідно з наказом
 Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421
,
у зв'язку з цим пункти 5 - 10 вважати пунктами 2 - 7 відповідно)

2. Демонстрування фільмів кінотеатрами і кіновідеоустановками здійснюється за умови попередження глядача про встановлені обмеження та дотримання встановленого часу демонстрування фільмів:

"ДА", "ЗА" - на будь-яких сеансах;

"14" - на будь-яких сеансах, крім спеціальних дитячих;

"16" - на будь-яких сеансах, крім спеціальних дитячих;

"18" - на вечірніх сеансах з 18 години;

"X21" - на вечірніх і нічних сеансах з 21 години.

Демонстрування фільмів телеорганізаціями здійснюється за умови попередження про встановлені обмеження у програмах телепередач перед початком демонстрування фільму та додержання встановленого часу його демонстрування:

"14" - з 18 години до 6 години;

"16" - з 21 години до 6 години;

"18" - з 23 години до 6 години;

"X21" - з 00 годин до 6 години.

3. У разі виникнення суперечливих ситуацій при визначенні класифікації фільму його власник має право вимагати розгляду питання на засіданні експертної комісії. А при незгоді з її рішенням може оскаржити його в судовому порядку.

4. Не потребують державної реєстрації та видачі прокатного посвідчення:

фільми, створені для відомчого розповсюдження і демонстрування, та фільми, що демонструються на некомерційних і професійних показах, організованих творчими спілками, вищими навчальними кінотеатральними закладами;

фільми, що демонструються на міжнародних кінофестивалях, які проводяться в Україні за погодженням з Держкіно України;

(абзац третій пункту 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421)

кіно- і відеопродукція із записами театральних вистав, концертів, інформаційних, музичних, розважальних, спортивних, навчальних програм і реклами.

5. При реєстрації фільмів Держкіно України співпрацює з відповідними державними органами виконавчої влади, установами, організаціями України та інших країн - з питань охорони авторських прав.

(пункт 5 розділу IV із змінами, внесеними згідно з наказом
 Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421)

6. При реєстрації до державного реєстру вносяться такі відомості:

- дата реєстрації державного посвідчення;

- реєстраційний номер фільму, який складається з 9 знаків:

а) перший знак - код фільму

ігрові:

1 - художній;

неігрові:

2 - анімаційний;

3 - хронікально-документальний;

4 - науково-просвітницький;

5 - учбовий;

6 - кінолітопис;

б) другий знак - код країни - виробника фільму:

1, 2, 3 - Україна (державні студії, коопродукція з державними студіями, недержавні студії, телестудії, телекомпанії);

4 - Росія та інші держави СНД;

5 - США;

6 - Франція;

7 - Італія;

8 - Індія;

9 - інші країни;

в) наступні чотири знаки визначають порядковий номер реєстрації;

г) наступні два знаки визначають рік випуску фільму на екрани;

ґ) останній знак - літери: К - кінотеатральне право, Т - телевізійне право; В - право домашнього відео, П - публічне комерційне відео.

(підпункт "ґ" пункту 6 розділу IV із змінами, внесеними згідно з
 наказом Міністерства культури України від 04.06.2014 р. N 421)

7. Інформація про державну реєстрацію фільмів надається зацікавленим державним та іншим установам, відомствам, а також засобам масової інформації.

 

Директор департаменту
з питань кінематографії
 

 
М. П. Мазяр
 

Опрос